Senat nie chce uczcić ks. Piotra Skargi i św. Jadwigi

Aktualizacja: 2013-03-21 1:02 pm

Senatorowie odrzucili projekty uchwały o uczczeniu św. Jadwigi Królowej i wybitnego kaznodziei ks. Piotra Skargi. Odrzucenie obydwu projektów uchwał rekomendowała senacka Komisja Ustawodawcza.

“Senat Rzeczypospolitej Polskiej czci postać Księdza Piotra Skargi, a jego przesłanie przypomina obecnemu i przekazuje przyszłym pokoleniom. Świadomi wszelkich trudności, jakie nasza Ojczyzna i Naród obecnie przeżywają, w słowach Księdza Piotra Skargi znajdujemy wskazanie, jak politycy polscy postępować powinni” – możemy przeczytać w projekcie odrzuconej przez Senat uchwały.

Projekt uchwały został złożony przez senatorów z PiS. Jego procedowaniem miała zając się senator Dorota Czudowska. Za odrzuceniem uchwały o upamiętnieniu ks. Piotra Skargi głosowało 42 senatorów, przeciwko było 26.

Senatorowie nie chcieli uczcić także pamięci św. Jadwigi. “Senat RP w roku jubileuszu kanonizacji św. Jadwigi zwraca się do instytucji państwowych, samorządowych, edukacyjnych, naukowych, organizacji pozarządowych oraz Kościoła o popularyzowanie jej dorobku i postaci” – głosi fragment uchwały.

O odrzuceniu tej uchwały zdecydowało 42 senatorów, poparło ją 30, wstrzymało się czterech, a dwóch nie głosowało. Senator Łukasz Abgarowicz z PO tłumaczył, że św. Jadwiga jest wystarczająco znana, a jej zasługi są doceniane. Jego zdaniem nie ma sensu uchwalać zbyt wielu uchwał bo… tracą one w ten sposób na znaczeniu.

Ks. Piotr Skarga zasłynął jako niestrudzony kaznodzieja, autor najpoczytniejszych w polskiej literaturze „Źywotów świętych”, oraz wieszczych „Kazań sejmowych”.

Do dziś nieoceniona jest jego rola jako czołowego przedstawiciela polskiej kontrreformacji, filantropa, który w trosce o dobro ojczyzny miał odwagę sprzeciwić się dominującym opiniom i napiętnować największe polskie przywary.

Źródło: niezalezna.pl

ged

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67491 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]