Aktualizacja strony została wstrzymana

Senat nie chce uczcić ks. Piotra Skargi i św. Jadwigi

Senatorowie odrzucili projekty uchwały o uczczeniu św. Jadwigi Królowej i wybitnego kaznodziei ks. Piotra Skargi. Odrzucenie obydwu projektów uchwał rekomendowała senacka Komisja Ustawodawcza.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej czci postać Księdza Piotra Skargi, a jego przesłanie przypomina obecnemu i przekazuje przyszłym pokoleniom. Świadomi wszelkich trudności, jakie nasza Ojczyzna i Naród obecnie przeżywają, w słowach Księdza Piotra Skargi znajdujemy wskazanie, jak politycy polscy postępować powinni” – możemy przeczytać w projekcie odrzuconej przez Senat uchwały.

Projekt uchwały został złożony przez senatorów z PiS. Jego procedowaniem miała zając się senator Dorota Czudowska. Za odrzuceniem uchwały o upamiętnieniu ks. Piotra Skargi głosowało 42 senatorów, przeciwko było 26.

Senatorowie nie chcieli uczcić także pamięci św. Jadwigi. „Senat RP w roku jubileuszu kanonizacji św. Jadwigi zwraca się do instytucji państwowych, samorządowych, edukacyjnych, naukowych, organizacji pozarządowych oraz Kościoła o popularyzowanie jej dorobku i postaci” – głosi fragment uchwały.

O odrzuceniu tej uchwały zdecydowało 42 senatorów, poparło ją 30, wstrzymało się czterech, a dwóch nie głosowało. Senator Łukasz Abgarowicz z PO tłumaczył, że św. Jadwiga jest wystarczająco znana, a jej zasługi są doceniane. Jego zdaniem nie ma sensu uchwalać zbyt wielu uchwał bo… tracą one w ten sposób na znaczeniu.

Ks. Piotr Skarga zasłynął jako niestrudzony kaznodzieja, autor najpoczytniejszych w polskiej literaturze „Źywotów świętych”, oraz wieszczych „Kazań sejmowych”.

Do dziś nieoceniona jest jego rola jako czołowego przedstawiciela polskiej kontrreformacji, filantropa, który w trosce o dobro ojczyzny miał odwagę sprzeciwić się dominującym opiniom i napiętnować największe polskie przywary.

Źródło: niezalezna.pl

ged

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-03-21) | http://www.pch24.pl/senat-nie-chce-uczcic-ks--piotra-skargi-i-sw--jadwigi-,13507,i.html

Skip to content