Australia: Sąd zwalnia żydowskiego przestępcę podatkowego, bo był “ofiarą Holokaustu”

Aktualizacja: 2009-02-16 9:29 am

“Peter Gabriel Agoston wie lepiej niż inni jak wygląda rzeczywistość trudnych warunków więzienia: w 1945 roku, w wieku 19 lat został uwolniony z kontrolowanego przez Hitlera węgierskiego obozu koncentracyjnego. Dziś, w wieku 81 lat, zawodzi go pamięć. Został zdiagnozowany z demencją i cierpi na stany lękowe.” W ten oto sposób media usprawiedliwiają przestępcę, a sąd w Australii rozgrzesza pana Agoston, który wyszedł wolny z sali sądowej w Sydney, pomimo tego, że sędzia znalazł wystarczające podstawy aby Agoston został uznany przez ławę przysięgłych winnym defraudacji podatkowych na sumę prawie 9 milionów dolarów.

Sędzia Christopher Geraghty “wziął pod uwagę wiek, stan zdrowia psychicznego oraz osobistą historię życia ” i uznał, że byłoby “nieodpowiednie aby skazywać go na jakiekolwiek kary”. Sędzia uznał, że pan Agoston”mógł być poddany niewyobrażalnym okrucieństwom” przez Nazistów.

Decyzja sądu australijskiego pokazuje, że system prawny kieruje się w praktyce dwiema kategoriami sprawiedliwości: inaczej traktuje się uprzywilejowaną grupę żydowskich tzw. ocalałych z Holokaustu, stojących ponad prawem i traktowanych ulgowo, a inaczej – resztę. Epoka równych i równiejszych, tak obrazowo opisana przez Orwella, zadomawia się.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) na podstawie: The Sydney Morning Herald


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6683 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]