Niemcy wycofują złoto z Francji i USA

Aktualizacja: 2013-01-16 10:33 pm

Bundesbank postanowił sprowadzić do kraju złoto przechowywane dotychczas w skarbcu nowojorskiej Rezerwy Federalnej – donosi dziennik “Handelsblatt”. Do Niemiec ma wrócić także kruszec zdeponowany we Francji – podaje bankier.pl.

 Obecnie 45% niemieckiego złota znajduje się w Nowym Jorku, 13% zdeponowane jest w Banku Anglii w Londynie, a 11% przechowywane w Banku Francji w Paryżu. Pozostała część rezerw znajduje się w skarbcach Bundesbanku we Frankfurcie nad Menem. W sumie Niemcy posiadają 3396 ton złota – według danych Światowej Rady Złota więcej kruszcu mają tylko Stany Zjednoczone (8118 ton).

Według “Handelsblatt”, niemieckie władze monetarne chcą zmniejszyć depozyt w Fed i w całości wycofać złoto z Francji. Zdaniem reporterów niemieckiego dziennika, decyzja o sprowadzeniu złota do kraju już zapadła i ogłoszona zostanie w przyszłą środę.

Niemieckie złoto trafiło za granicę w czasach zimnej wojny. Widmo sowieckiej inwazji sprawiło, że władze RFN wolały trzymać najcenniejsze aktywa w bankach centralnych państw sojuszniczych. Jak podkreślają urzędnicy Bundesbanku, obecnie zagrożenie takie już nie istnieje, więc niemieckie złoto może wrócić do kraju.

Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Niemcy-wycofuja-zloto-z-Francji-i-USA-2737724.html

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=66655 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]