Powstanie polsko-niemiecka policja?

Aktualizacja: 2013-01-14 9:46 pm

Minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD) domaga się nowej, polsko-niemieckiej umowy o współpracy policji i straży granicznej. Zdaniem polityka, najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie wspólnych grup dochodzeniowych.

– Efektywne zwalczanie przestępczości transgranicznej pilnie wymaga przyjęcia podstaw prawnych, które by pozwoliły na polepszenie wspólnych działań w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości – stwierdził niemiecki minister w rozmowie z dziennikiem “Märkische Oderzeitung”. Według niego, umowa, która obecnie jest podstawą współpracy, pochodzi z 2002 roku, zatem z diametralnie innych czasów. – Granica nie była jeszcze wówczas otwarta, a współpraca policji na zupełnie innym poziomie. Niektóre wymienione w umowie urzędy dzisiaj już nie istnieją – dodał polityk SPD.

Dietmar Woidke wyjaśnił, że nowa umowa powinna m.in. upraszczać możliwość przeprowadzania wspólnych polsko-niemieckich operacji. Zdaniem niemieckiego ministra, „istniejące przepisy utrudniają współpracę śledczych z obydwu stron granicy” – podaje portal Deutsche Welle. Najlepsze – zdaniem Dietmara Woidkego – byłoby utworzenie od razu polsko-niemieckich grup dochodzeniowych. – Te ramy prawne muszą być wyraźniej sformułowane w całej Europie. Przykładem jest pytanie, jak dalece niemieccy dowódcy regionalnych placówek mają prawo podejmować samodzielne decyzje podczas policyjnego pościgu w Polsce, a w którym momencie muszą się włączyć instancje w Warszawie – stwierdza rozmówca “Märkische Oderzeitung”.

Szef brandenburskiego MSW za pozytywną uważa decyzję obecnego federalnego ministra spraw wewnętrznych Hansa-Petera Friedricha (CSU), który w przeciwieństwie do swego poprzednika Wolfganga Schäublego (CDU) nie zredukował sił policji federalnej w regionie przygranicznym.

IK

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

Zgłoś błąd na stronie

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=66570 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]