Kolejny ambasador do lustracji

Jan Woroniecki, do niedawna ambasador, stały przedstawiciel RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jest podejrzany o kłamstwo lustracyjne. Wczoraj sąd zdecydował o wszczęciu przeciw niemu procesu. Pion lustracyjny IPN”‘u zarzuca Woronieckiemu zatajenie w oświadczeniu lustracyjnym, że w latach 70. i 80. był zarejestrowany jako tajny współpracownik działający pod ps. Rubinus.

Jan Woroniecki karierę w MSZ”‘ecie rozpoczął w latach 60. Po 1989 r. dwukrotnie powierzano mu eksponowaną funkcję stałego przedstawiciela RP przy OECD (w latach 1997-2001 i 2005-2010). Jak zaznaczył w sądzie Jarosław Skrok, naczelnik warszawskiego Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN”‘u, zachowało się wiele materiałów ewidencyjnych, jak i wiele dokumentów świadczących bezpośrednio o współpracy dyplomaty z wywiadem.

IPN w postępowaniu prokuratorskim przeprowadził kwerendę i przesłuchał świadków, w tym kilku funkcjonariuszy wywiadu PRL”‘u, którzy typowali Woronieckiego na TW, werbowali i prowadzili go przez lata współpracy. Pion lustracyjny skierował wniosek o lustrację Woronieckiego do sądu 5 grudnia ub. roku. Dyplomata, którego kariera rozwinęła się w czasie PRL”‘u, od 1967 r. związany był z MSZ”‘etem.

Przez ponad 40 lat funkcjonował w służbie dyplomatycznej. Początkowo zatrudniony był w departamencie organizacji międzynarodowych, a później, w latach 1972-1976, pełnił funkcję drugiego sekretarza w przedstawicielstwie PRL”‘u przy Biurze ONZ”‘etu w Genewie. Od 1979 do 1982 r. pracował jako konsultant Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju oraz Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. Później awansował na radcę i dyrektora departamentu w MSZ-ecie. Po transformacji ustrojowej w 1989 r. oprócz pracy w resorcie został także wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego.

Woroniecki powiedział „Codziennej”, że czuje się ofiarą PRL”‘u, ale i III RP. – Pomimo moich zasług postawiono mnie przed sądem karnym – mówił dyplomata. Twierdzi, że w PRL”‘u był szykanowany. – Nie zwolniono mnie z ministerstwa, ponieważ miałem opinię profesjonalisty – dodał Woroniecki. Co więcej, utrzymuje, że do nękania go miało dochodzić właśnie w tym samym czasie, gdy w Departamencie I MSW figurował jako tajny współpracownik.

Zostałem odznaczony przez prezydenta Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To było ze strony prezydenta podsumowanie mojej pracy dla MSZ”‘etu – dopowiedział „Codziennej” po wyjściu z sali sądowej. Woroniecki stwierdził, że doradcy prezydenta Komorowskiego, którzy musieli wiedzieć o jego przeszłości, ocenili jego działalność pozytywnie.

Sąd nie przychylił się do wniosku byłego ambasadora, by nie uruchamiać wobec niego procesu lustracji. Sędzia Janusz Zalewski podjął decyzję o wszczęciu procesu. Na razie nie ustalono terminu pierwszej rozprawy.

Autor: Maciej Marosz

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Za: niezalezna.pl (08.01.2013) | http://niezalezna.pl/36947-kolejny-ambasador-do-lustracji

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content