Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemiecka gazeta chwali „Pokłosie”

Na łamach niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung” ukazał się artykuł poświęcony „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. „Polacy są bardziej zaawansowani w procesie samookreślenia niż wszystkie inne państwa postkomunistyczne” – czytamy w gazecie.

Niemiecki dziennik podkreśla jednak, że Niemcy wymordowali w czasie wojny sześć milionów Żydów, a wielu tych, którzy przeżyli zawdzięcza ratunek polskiej społeczności. „Pasikowski wznieca emocje. Sieje wiatr i zbiera burzę. Maciej Stuhr w roli głównego bohatera, Józefa, musi znosić tyrady nienawiści skierowane przeciwko niemu w internecie, w których zarzuca mu się kalanie gniazda i oszczerstwa” – czytamy w „Sueddeutsche Zeitung”.

Dziennik przedstawia także opinie, jakie ukazały się na temat „Pokłosia” w polskiej prasie. Przytacza zarówno atakujących film publicystów prawicowych, jak i broniących go krytyków pokroju Tadeusza Sobolewskiego, który nazwał film Pasikowskiego „egzorcyzmem naszego sumienia”.

Zdaniem Brilla „Pełna emocji dyskusja świadczy o tym, że Polska znajduje się dużo dalej w procesie samookreślenia niż wszystkie inne postkomunistyczne państwa. Na przykład także Słowacja i Rumunia miałyby powód, by zająć się w podobny sposób problematyką prześladowania Żydów, które przybrało tam dużo większe rozmiary, lecz proces takiej rozprawy nie wyszedł poza nieśmiałe próby”.

AM/portalfilmowy.pl

Za: Fronda.pl (4.01.2013) | http://www.fronda.pl/a/niemiecka-gazeta-chwali-poklosie-robie,25091.html

Skip to content