Niemiecka gazeta chwali “Pokłosie”

Aktualizacja: 2013-01-4 10:25 pm

Na łamach niemieckiego dziennika “Sueddeutsche Zeitung” ukazał się artykuł poświęcony “Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. “Polacy są bardziej zaawansowani w procesie samookreślenia niż wszystkie inne państwa postkomunistyczne” – czytamy w gazecie.

Niemiecki dziennik podkreśla jednak, że Niemcy wymordowali w czasie wojny sześć milionów Żydów, a wielu tych, którzy przeżyli zawdzięcza ratunek polskiej społeczności. “Pasikowski wznieca emocje. Sieje wiatr i zbiera burzę. Maciej Stuhr w roli głównego bohatera, Józefa, musi znosić tyrady nienawiści skierowane przeciwko niemu w internecie, w których zarzuca mu się kalanie gniazda i oszczerstwa” – czytamy w “Sueddeutsche Zeitung”.

Dziennik przedstawia także opinie, jakie ukazały się na temat “Pokłosia” w polskiej prasie. Przytacza zarówno atakujących film publicystów prawicowych, jak i broniących go krytyków pokroju Tadeusza Sobolewskiego, który nazwał film Pasikowskiego “egzorcyzmem naszego sumienia”.

Zdaniem Brilla “Pełna emocji dyskusja świadczy o tym, że Polska znajduje się dużo dalej w procesie samookreślenia niż wszystkie inne postkomunistyczne państwa. Na przykład także Słowacja i Rumunia miałyby powód, by zająć się w podobny sposób problematyką prześladowania Żydów, które przybrało tam dużo większe rozmiary, lecz proces takiej rozprawy nie wyszedł poza nieśmiałe próby”.

AM/portalfilmowy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=66165 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]