Francuskie MSW będzie walczyło z „patologiami religijnymi”, do których zaliczono… tradycjonalistycznych katolików

Aktualizacja: 2012-12-29 8:13 pm

Francuskie MSW zapowiedziało walkę z grupami religijnymi, które mogą być „potencjalnie brutalne”. Do takich grup ministerstwo zaliczyło wojowniczo nastawionych muzułmanów oraz… tradycjonalistycznych katolików.

Minister spraw wewnętrznych Manuel Valls z Partii Socjalistycznej zapowiedział, że rząd będzie stał na straży francuskiej tradycji laickości władz. Do tego zadania zalicza się też walka z religijnym ekstremizmem, który określił on jako „zamach na republikę”. Minister twierdzi, że nie zamierza ograniczać wolności religijnej. Jednak podkreśla, że muszą istnieć reguły obchodzenia się z „religijnymi patologiami”.

Do grup zagrożonych tymi „patologiami” Valls zaliczył m.in. salafistycznych muzułmanów i wspólnotę „Civitas”. Ta ostatnia jest kojarzona ze środowiskiem Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X.  Francuski Kościół katolicki odnosi się do „Civitasu” z dystansem.

Zapowiedź Vallsa nastąpiła zaledwie w dwa dni po tym jak prezydent Hollande oświadczył, że zamierza powołać nowy państwowy organ kontrolny.  Będzie on  zajmował się obserwowaniem, czy rozdział Kościoła od państwa francuskiego nie jest naruszany, a także badaniem, na ile świeckie jest nauczanie w szkołach publicznych. Jak donosi agencja Reuters, minister edukacji Peillon powiedział na konferencji prasowej, że takie wartości jak równość i braterstwo w rejonach ze wzrastającym odsetkiem imigrantów nie będą już przedmiotem obserwacji. Peillon dodał, że widzi w tradycyjnych i znanych religiach sojuszników w walce z ekstremizmem.

Jr3/kath

Za: Fronda.pl (28.12.2012) -- [Org. tytuł: « Francuskie MSW będzie walczyło z „patologiami religijnymi”, a więc z radykalnymi muzułmanami i… tradycjonalistycznymi katolikami»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=65837 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]