Aktualizacja strony została wstrzymana

Niedziela nie dla zakupów

Chrześcijańska rodzina nie powinna spędzać niedzieli w centrach handlowych na zakupach! Podkreślili to polscy księża biskupi w liście na Niedzielę Świętej Rodziny 2012. W Polsce podejmowanych jest wiele inicjatyw, które mają sprawić, aby niedzieli został przywrócony jej świąteczny charakter. Odzyskać niedzielę dla chrześcijan to też zadanie na Rok Wiary.

Episkopat Polski w swoim przesłaniu zachęca do głębszego przeżywania niedzieli, zwracając uwagę, że jest ona dla zabieganej rodziny szansą na bardziej intensywne spotkanie z Bogiem i między sobą.

„Choć niektórzy ostatnie dni tygodnia – wraz z niedzielą – nazywają weekendem, traktując je jako czas odpoczynku i rozrywki, czas tylko dla siebie czy załatwiania spraw, których nie udało się zrealizować w tygodniu, to jednak gdy patrzy się oczyma wiary, między niedzielą a dniami wolnymi jest ogromna i zasadnicza różnica” – podkreślają księża biskupi.

Za bł. Janem Pawłem II zwracają uwagę na wielkie bogactwo tego dnia: niedziela jest dniem świętowania dzieła Stwórcy, to także dzień zmartwychwstałego Pana i daru Ducha Świętego, to dzień nowego stworzenia i zapowiedź wieczności. To także dzień Kościoła gromadzącego się na Eucharystii. „Tak rozumiana niedziela staje się niejako ’duszą’ wszystkich dni, nadaje sens całemu naszemu życiu” – podkreślają księża biskupi.

Niestety, jak zwraca uwagę ks. dr Bogusław Wolański, koordynator Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, dziś wielu ludzi zatraciło umiejętność świętowania niedzieli, zatraciło jej świętość.

– Nie idą do kościoła na Mszę św., nie czczą Boga, nie pamiętają o odświętnym stroju w tym dniu czy wspólnym świątecznym posiłku przy stole. Tego wszystkiego trzeba dziś znowu uczyć – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

A o to także apeluje Episkopat Polski, wzywając, aby niedzielne obiady były „okazją, by z dziećmi odkrywać świat, opowiadać o swoich sukcesach i porażkach, a w ten sposób budować prawdziwą jedność w rodzinie”.

Prawda jednak jest i taka, że wiele osób chciałoby świętować niedzielę, ale niestety muszą podejmować pracę zarobkową. Konieczna jest więc zmiana ustawodawstwa dotyczącego szczególnie handlu w tym dniu. W większości krajów zachodniej Europy nie ma handlu w tym dniu. Akcję na rzecz wolnej od pracy niedzieli w Polsce podjęli związkowcy z „Solidarności”.

– W każdą niedzielę w handlu pracuje około 250 tys. osób. W większości są to kobiety, którym odbiera się prawo do spędzenia tego dnia razem z rodzinami – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

W liście na niedzielę Świętej Rodziny polscy biskupi przypomnieli, że chrześcijańska rodzina, spędzając ten dzień na zakupach, wyrządza krzywdę sobie, ale też osobom, które muszą z tego powodu pracować. „Jeżeli w niedzielę będziemy myśleć tylko o sobie samych, chodząc na zakupy, uciekając jedynie we własne hobby, w świat wirtualny, w nadmierne spędzanie czasu przed telewizorem czy komputerem, nie doświadczymy nigdy radości rodzinnego świętowania” – przestrzegają.

 

Jak świętować niedzielę

W Polsce potrzebna jest zatem wielka ofensywa formacyjna i edukacyjna, która pomoże ludziom w powrocie do świętowania niedzieli. Podejmuje je Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli z diecezji legnickiej. W tysiącach egzemplarzy rozeszła się np. broszura „Niedziela jest święta”. W tym roku wyszła kolejna „Jak świętować niedzielę”.

– Nie wiemy, jakie to przynosi efekty, ale mamy nadzieję, że nasza praca wyda owoce. Do naszej diecezji zgłaszają się kolejne osoby i proszą o pomoc w przygotowaniu podobnych akcji. Już w styczniu będziemy mówić o tym problemie w polskim Senacie – mówi ks. Wolański.

Trwa także europejska kampania obywatelska w obronie odpoczynku niedzielnego i rodziny zaproponowana przez grupę parlamentarzystów europejskich. Także 4 marca będzie obchodzony jako „Europejski dzień na rzecz niedzieli wolnej od pracy”. Jest to inicjatywa Europejskiego Przymierza na rzecz Wolnej Niedzieli – porozumienia związków zawodowych, organizacji obywatelskich i religijnych Starego Kontynentu na rzecz ograniczenia aktywności zawodowej w niedziele i święta. Pomysł poparł też Kościół katolicki, w tym Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.

Małgorzata Pabis

Za: Nasz Dziennik, Sobota, 29 grudnia 2012 | http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/19430,niedziela-nie-dla-zakupow.html

Skip to content