Aktualizacja strony została wstrzymana

Chińskie wojsko będzie ćwiczyć u granic Polski

Wojskowa współpraca Białorusi i Chin

Bilateralne stosunki Białorusi i Chin nabrały rozpędu. Mińsk przygotowują bazę prawną dla przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych z udziałem chińskich żołnierzy na swoim terytorium. W planach jest również pomoc Chińczyków w transmisji białoruskiej telewizji na cały świat – informuje telewizja Biełsat.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podpisał 6 grudnia dekret nr 547, który zatwierdza projekt porozumienia między Białorusią i Chińską Republiką Ludową. Dokument określa status chińskich oddziałów wojskowych na terytorium Białorusi i białoruskich wojsk przebywających okresowo na terytorium Chin – „w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń”. Łukaszenka upełnomocnił do rozmów i podpisania umowy ministra obrony Jurija Źadobina.

Nie wiadomo w jaki sposób Białoruś zamierza pogodzić współpracę wojskową z Chinami oraz członkostwo Białorusi w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym skupiającym większość krajów WNP.

Białoruskie władze podkreślały zamiar nawiązania ściślejszej współpracy wojskowej z Chinami podczas ostatniej defilady z okazji święta niepodległości. Ulicami miasta przejechały m.in. chińskie wozy bojowe, które w przyszłości mogą stać się częścią uzbrojenia białoruskiej armii.

Co więcej, w przyszłym roku Chiny udzielą Białorusi ulgowego kredytu w celu utworzenia sieci globalnej transmisji satelitarnej. Chodzi o stworzenie białoruskiej telefonii satelitarnej, internetu satelitarnego oraz transmisji białoruskiej telewizji na cały świat. Obecnie trwa wybór położenia przyszłego białoruskiego satelity geostacjonarnego, który ma umożliwić realizację tych celów.

Dotychczas, Chiny udzielały Białorusi kredytów ulgowych wyłącznie na zakup chińskich produktów lub technologii. Nie wiadomo na jakich warunkach zostanie teraz udzielony chiński kredyt. Pewne jest, że jego część ma zostać wykorzystana również na modernizację szosy z Mińska do Homla na odcinku z Babrujska do Źłobina.

(belsat.eu, IJ) Za Onet.pl

Za: Wirtualna Polonia (2012-12-20) | http://wirtualnapolonia.com/2012/12/20/chinskie-wojsko-bedzie-cwiczyc-u-granic-polski/

Skip to content