USA: Ateiści wszczynają kolejną wojnę o Boże Narodzenie

Aktualizacja: 2012-12-9 10:10 pm

Jak donosi KAI jedna z najpopularniejszych bajek bożonarodzeniowych w USA stała się pretekstem do kolejnej wojny rozpętanej przez ateistów w imię poprawności politycznej i wyparcia chrześcijaństwa z życia społecznego.

Charlie Brown – słynna postać z komiksu i animowanej wersji filmowej – stał się osią sporu po tym, jak nauczyciele ze szkoły podstawowej w Little Rock, w stanie Arkansas zapowiedzieli, że chcą w połowie grudnia zabrać dzieci na teatralną wersję historii o poszukiwaniu sensu Bożego Narodzenia prezentowaną w miejscowym zborze protestanckim.

Wystarczył głos jednej nieprzychylnej planom szkoły matki, by sprawę tak nagłośniono, że mówi obecnie o niej cała Ameryka. Choć zaniepokojona chrześcijańskim spektaklem kobieta mogła nie posyłać dziecka na przedstawianie, postanowiła pozwolić córce zobaczyć sztukę, gdyż boi się, iż dziecko będzie się przez to za bardzo wyróżniało.

Anne Orsi, wiceprzewodnicząca ateistycznej organizacji Towarzystwa Wolnomyślicieli z Arkansas (ASF) uważa, że ponieważ sztuka zawiera treści religijne i jest grana w obiekcie religijnym, doszło do naruszenia konstytucyjnie gwarantowanego rozdziału między państwem a Kościołem.

Sztuki oraz pomysłu, by opowieść o przygodach Brygady Fistaszków zobaczyli na scenie uczniowie, bronią nauczyciele. W specjalnym liście podkreślają, że obcowanie ze światem teatru poszerza twórczą wyobraźnię dzieci. Zastrzegają, że jeśli rodzice nie chcą, by dzieci uczestniczyły w przedstawieniu, mogą to zrobić, uprzedzając wcześniej o tym wychowawców.

Przedstawiciele Zboru (Agape Church) wyrazili nadzieję, że obiekcje wyrażone przez nielicznych nie odstraszą większości i skorzystają oni z okazji uczestniczenia w prawdziwym wydarzeniu, jakim będzie dla lokalnej społeczności inscenizacja teatralna.

Historia małego Charlie Browna, który wraz z Sally, Snoopym i Fistaszkami przygotowują się do Bożego Narodzenia, to klasyka amerykańskiego komiksu i filmu animowanego. Od 1965 do 2000 roku kanał CBS, a następnie od 2001 telewizja ABC regularnie w okresie świątecznym emitują kreskówkę wyreżyserowaną przez Billa Melendeza. Historia przeplata jest oryginalnymi i tradycyjnymi kolędami opowiadającymi o prawdziwym znaczeniu Bożego Narodzenia.

Źródło: KAI

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=64700 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]