ABW inwigilowała Stanisława Michalkiewicza, Waldemara Łysiaka i Jerzego Roberta Nowaka?

Jak informuje tygodnik „Najwyższy CZAS!”, ABW w kwietniu 2012 r. rozpoczęła tajną informację o kryptonimie „Menora”, której oficjalnym celem było rozpracowanie osób podejrzanych o poglądy antysemickie. Oficjalnym powodem tych działań było „zabezpieczenie operacyjne obchodów powstania w getcie żydowskim”.

Według informacji „Najwyższczego CZASU!” inwigilacją objęto m.in. Stanisława Michalkiewicza, Jerzego Roberta Nowaka oraz Waldemara Łysiaka.

„W związku z tym do rzecznika rządu Pawła Grasia, który to rząd chyba kontroluje ABW kieruję następujące pytania:
Gdzie w ustawie o ABW istnieje zapis dotyczący ochrony spraw żydowskich? Jeśli go nie ma, to czy funkcjonariusze prowadzący operację Menora nie złamali prawa?” – pisze Tomasz Sommer.

Redaktor naczelny tygodnika stawia pytania, kto z funkcjonariuszy ABW i na czyje zlecenie wydał rozkaz o przeprowadzeniu operacji „Menora” i czy podobne operacje mają być przeprowadzane w przyszłości, a jeśli tak, to na jakiej podstawie.

„Czy prawdą jest, że prowadzący filosemicką operację „Menora” funkcjonariusze dostali za nią nagrody i w jakiej wysokości?” – pyta Sommer.

Szef redakcji „Najwyższego Czasu!” przypomina, że Stanisław Michalkiewicz ze względu działalność opozycyjną był regularnie inwigilowany od końca lat 70. XX w. Zdaniem Sommera prowadzenie wobec publicysty takich praktyk w III RP jest absolutnym skandalem.

„Czy ABW prowadzi jakieś operacje skierowane w środowiska antypolskie, antyrosyjskie, antyniemieckie czy krytykujące w jakiś sposób jakieś inne narodowości czy tylko interesują ją domniemani antysemici?” – puentuje redaktor naczelny tygodnika.

AM

Za: Fronda.pl (4.12.2012) | http://www.fronda.pl/a/abw-inwigilowala-stanislawa-michalkiewicza-waldemara-lysiaka-i-jerzego-roberta-nowaka,24211.html

Skip to content