W Kuropatach zniknął krzyż upamiętniający Polaków

Aktualizacja: 2012-12-3 10:32 am

Na Białorusi zniknął krzyż ustawiony na miejscu, w którym ma powstać pomnik poświęcony polskim oficerom z tak zwanej białoruskiej listy katyńskiej. Krzyż był ustawiony na podmińskim uroczysku Kuropaty w ostatni czwartek przez przedstawicieli międzynarodowego stowarzyszenia “Memoriał”.

To drugi podobny przypadek gdy znika z Kuropat krzyż mający upamiętnić polskich oficerów pomordowanych w latach 1940-41 przez radzieckie NKWD. Wcześniej w Kuropatach nieznani sprawcy wielokrotnie łamali krzyże ustawiane przez Białorusinów. Przy okazji najnowszego aktu wandalizmu rozgłośnia Euroradio zwraca uwagę, że inicjatywa postawienia w Kuropatach krzyża upamietniającego polskich oficerów z białoruskiej listy katyńskiej spotkała się z krytyką – jak to ujęto – „niektórych ludzi”, gdyż na razie dokładnie nie wiadomo czy w Kuropatach są pochowani zabici przez bolszewików polscy oficerowie. 

Na podmińskim uroczysku lat stoi metalowy Krzyż Polski upamiętniający wszystkich Polaków pomordowanych w okresie stalinowskich represji. Jednak on nigdy nie był on bezczeszczony. 

IAR/KRESY.PL

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=64386 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]