Aktualizacja strony została wstrzymana

W Kuropatach zniknął krzyż upamiętniający Polaków

Na Białorusi zniknął krzyż ustawiony na miejscu, w którym ma powstać pomnik poświęcony polskim oficerom z tak zwanej białoruskiej listy katyńskiej. Krzyż był ustawiony na podmińskim uroczysku Kuropaty w ostatni czwartek przez przedstawicieli międzynarodowego stowarzyszenia „Memoriał”.

To drugi podobny przypadek gdy znika z Kuropat krzyż mający upamiętnić polskich oficerów pomordowanych w latach 1940-41 przez radzieckie NKWD. Wcześniej w Kuropatach nieznani sprawcy wielokrotnie łamali krzyże ustawiane przez Białorusinów. Przy okazji najnowszego aktu wandalizmu rozgłośnia Euroradio zwraca uwagę, że inicjatywa postawienia w Kuropatach krzyża upamietniającego polskich oficerów z białoruskiej listy katyńskiej spotkała się z krytyką – jak to ujęto – „niektórych ludzi”, gdyż na razie dokładnie nie wiadomo czy w Kuropatach są pochowani zabici przez bolszewików polscy oficerowie. 

Na podmińskim uroczysku lat stoi metalowy Krzyż Polski upamiętniający wszystkich Polaków pomordowanych w okresie stalinowskich represji. Jednak on nigdy nie był on bezczeszczony. 

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (03 grudnia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bialorus?zobacz/w-kuropatach-zniknal-krzyz-upamietniajacy-polakow

Skip to content