Rząd odmówił pomocy Polakom w Niemczech

Polski MSZ odmówił finansowania berlińskich uroczystości 90-lecia istnienia Związku Polaków spod znaku Rodła. Przewodniczący związku Marek Wójcicki uważa, że to działanie ma uniemożliwić przeprowadzenie obchodów. Interpelację w sprawie decyzji MSZ-etu złożyła Anna Fotyga.

Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła został założony w sierpniu 1922 r., jednocząc organizacje polskie działające wcześniej w zaborze pruskim. Organizacja reprezentowała Polaków obywateli Niemiec i polskie stowarzyszenia wobec władz niemieckich. Jej członkowie do dzisiaj walczą o przyznanie Polakom w Niemczech praw przysługujących mniejszości narodowej.

W dniach 1-2 grudnia w Berlinie planowano uroczyste obchody 90-lecia istnienia Związku. Na imprezę mieli być zaproszeni przedstawiciele władz Polski i Niemiec, a także hierarchowie duchowni z obu krajów. Za stronę finansową obchodów miało odpowiadać polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” oraz rząd Niemiec.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nieoczekiwanie odmówiło finansowania imprezy. Konsul Marek Skórko z polskiej placówki dyplomatycznej w Berlinie jako powód tej decyzji podał to, że organizator uroczystości nie poinformował polskiej ambasady o zmianie w projektowanych obchodach święta. Sprawa dotyczyła zmiany sali, w której zaplanowano uroczystości. – Związek Polaków jako organizator ustalił inne miejsce uroczystości, nie informując nas o tym, i ten fakt był powodem decyzji polskiej placówki dyplomatycznej – stwierdził Marek Skórko w rozmowie z „Codzienną” i dodał, że polski rząd nie miał złych intencji. Odmiennego zdania jest przewodniczący związku Marek Wójcicki.Zamiana sali jako podany przez konsulat powód cofnięcia dofinansowania to tylko pretekst, a konsul Skórko od początku manipulował faktami i piętrzył trudności. Wszystko wskazywało na to, że zamiast pomóc, chce utrudnić organizację naszej imprezy powiedział Wójcicki. Prezes Rodła zwraca uwagę, że rząd Niemiec przekazuje pieniądze tylko na te imprezy, które są już zabezpieczone finansowo, w związku z brakiem takiego dofinansowania organizatorzy mogą zapomnieć o wsparciu niemieckim. Rodło uczci więc 90-lecie skromniej, z pieniędzy ofiarowanych przez Polonię.

Z prośbą o wyjaśnienie decyzji MSZ-etu zwróciła się z interpelacją do szefa polskiej dyplomacji Anna Fotyga, posłanka PiS-u, b. minister spraw zagranicznych. – Polska potrzebuje pomocy i lobbingu także poza naszymi granicami, w interesie nas wszystkich jest to, aby związki Polski z Polakami, także tymi z Niemiec, były jak najściślejsze – dodała. 

– Polski rząd zamiast pomagać, rzuca Polakom w Niemczech kłody pod nogi – skomentował decyzje MSZ-etu adwokat Stefan Hambura.

Autor: Waldemar Maszewski, | Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Za: niezalezna.pl (2012-11-22) | http://niezalezna.pl/35066-rzad-odmowil-pomocy-polakom-w-niemczech

Skip to content