Antykatolicyzm rektora UKW w Bydgoszczy – usunął krzyż z uczelni

Prof. Janusz Ostoja-Zagórski, rektor UKW w Bydgoszczy usunął krzyże ze swojego gabinetu i z sali senatu uczelni. Decyzja nowego rektora UKW, wzbudziła wiele kontrowersji.

-Działania rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mogą świadczyć o nietolerancji – powiedział mec. Bartosz Kownacki, poseł PiS.

Prof. Janusz Ostoja-Zagórskim, rektor UKW od września tego roku zdecydował niedawno o zdjęciu krzyża z sali senatu Uniwersytetu. Ponadto jak informuje poseł – rektor zasugerował swoim profesorom, by nie uczestniczyli we Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w uczelnianych togach.

– To skandaliczne i niedopuszczalne zachowanie, dlatego że pomija szereg istotnych aspektów m.in. faktu, że krzyż jest symbolem naszej wiary i dla większości Polaków ma szczególne znaczenie. Rektor w sposób szczególny powinien to uszanować. Warto zwrócić uwagę, że również wśród kadry uniwersyteckiej większość osób jest katolikami. (…) Krzyż to symbol kulturowy, symbol tożsamości i choćby z tego powodu krzyż powinien znaleźć się w szczególnym miejscu, również na uczelniach wyższych – mówi pos. Bartosz Kownacki

Poseł dodał, że do obecności krzyża w przestrzeni publicznej odniósł się wcześniej Europejski Trybunał Praw człowieka.

– W zeszłym roku Europejski Trybunał Praw człowieka zajmował się sprawą krzyża, który został usunięty w szkole we Włoszech. (…) Krzyż co do zasady, prawidłowej i należycie rozumianej to symbolem biernym, który nie narzuca nikomu jakiegokolwiek światopoglądu, tym bardziej światopoglądu chrześcijańskiego, i jako taki jest dopuszczalny w tych miejscach. (…) Warto również zwrócić uwagę, że w ramach tego zrzeszenia jeden z sędziów, który je wydawał podkreślił, że taki wojujący sekularyzm, wojujący ateizm, który narzuca np. zdejmowanie krzyży, wymazywanie symboli chrześcijańskich z życia publicznego jest też pewnego rodzaju światopoglądem. Właśnie światopoglądem laickim i taki wojujący laicyzm jest również nietolerancją – akcentował pos. Bartosz Kownacki.

Poseł zamierza wystosować list otwarty w tej sprawie do rektora UKW. Wyraził też nadzieję, że sprawą zajmie się parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski.

Wypowiedź pos. Bartosza Kownackiego

RIRM

Za: Radio Maryja (19 listopada 2012) | http://www.radiomaryja.pl/informacje/nietolerancyjne-zachowanie-rektora-usunal-krzyz-z-uczelni/ | Nietolerancyjne zachowanie rektora – usunÄ…ł krzyż z uczelni

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content