Neonazistowskie zabawy uczniów w byłej NRD

Aktualizacja: 2006-10-13 12:00 am

Piętnasto- i szesnastolatek z jednej ze szkół w Parey w Saxonii-Anhalt na terenie b. NRD, zabawili się zawieszając na szyi swojego kolegi “antysemicki i poniżający napis mający pochodzić z czasów Niemiec hitlerowskich”.

Jak poinformowała policja, chłopcy zmusili swojego 16-letniego kolegę do maszerowania po szkole z zawieszonym na szyi napisem: “Jestem największą świnią w mieście, bo zadaję się tylko z Żydami” (niem.: “Ich bin im Ort das grösste Schwein / ich lasse mich nur mit Juden ein”). Napis ma pochodzić z okresu lat trzydziestych, kiedy to zdarzały się przypadki gdy niemieccy naziści zmuszali do noszenia takich napisów innych Niemców podejrzanych o współpracę z Żydami i sympatię do nich. Z uwagi na to, że obowiązujące w Niemczech prawo zabrania publicznego używania jakichkolwiek symboli nazistowskich, policja zajęła się zbadaniem sprawy. Rzecznik policji powiedział, że sprawcy z racji wieku (16 lat) powinni zdawać sobie sprawę ze znaczenia i pochodzenia tego napisu.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=636 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]