13 spółek kolejowych na sprzedaż

Aktualizacja: 2012-11-13 11:17 am

Rząd PO-PSL w najbliższych latach chce sprzedać aż 13 spółek kolejowych. W ten sposób planuje pozyskać 3 mld 200 mln zł. Ma to pomóc w spłacie zadłużenia, które wynosi już ponad 4 mld zł. Jeden z dzienników dotarł do planu prywatyzacyjnego PKP na trzy kolejne lata.

Na przełomie 2013 i 2014 roku na Giełdę Papierów Wartościowych zostanie wprowadzony narodowy przewoźnik PKP CARGO S.A.

Sprzedane inwestorom prywatnym zostaną TK Telekom, PKP Energetyka. W tym miesiącu PKP mają rozpocząć rozmowy z zainteresowanymi stronami nad Polskimi Kolejami Linowymi.

Senator Stanisław Kogut od wielu lat związany z koleją stwierdził, że to przykład grabieży majątku narodowego.

– To nie jest żadna restrukturyzacja. To jest rozbiór polskich kolei. Zawsze kiedy budowano koleje, rozwijały się miasta i wsie, a teraz wszystko ulega spowolnieniu; cofamy się. Dobrze, że PKP Cargo wywalczone zostało wspólnie, że pójdzie na giełdę, ale reszta? Reszta to jest rozbiór kolei. PKP Energetyka, Koleje Linowe to super dochodowe spółki, pozostałe także. Pan Nowak niech sobie posłucha, co pan minister mówił, jak rozpoczynał, że kolej będzie oczkiem w głowie. Okazuje się, że jest oczkiem w głowie, ale w rozbiorze całej kolei – akcentował sen. Stanisław Kogut.

Sławomir Centkowski, przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Sektora Spółek Samorządowych stwierdził, że o ewentualnej prywatyzacji grupy PKP powinni wypowiedzieć się kolejarze.

– My się z tym nie zgadzamy, żeby państwo, zadłużając nas na niebywałe w tej chwili już kwoty ponad 800 miliardów dolarów, wyprzedawało majątek narodowy i wpajało Polakom, że jest to jedyna słuszna droga. My chcielibyśmy, żeby ten majątek krajowy pozostał nadal w rękach kolejarzy.  Bardziej adekwatnym będzie stanowisko pracowników, bo najczęściej załoga decyduje o tym czy spółka powinna być sprywatyzowana, czy ma szanse w tej prywatyzacji, czy ta prywatyzacja otworzy nową drogę i da nowe możliwości technologiczne, techniczne i finansowe – powiedział Sławomir Centkowski.

Wypowiedź sen. Stanisława Koguta:

 

Wypowiedź Sławomira Centkowskiego:

 

RIRM

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=63421 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]