Biblioteka Narodowa Białorusi

Aktualizacja: 2012-11-12 9:32 pm

Biblioteka narodowa Białorusi w Mińsku jest jedną z największych i najbardziej niezwykłych bibliotek świata. W niej znajduje się największy zbiór białoruskich materiałów drukowanych, a także trzecia na świecie co do wielkości kolekcja książek w języku rosyjskim.

Jednak sławę zdobyła biblioteka nie dzięki zbiorom publikacji drukowanych, lecz dzięki kształtowi samego budynku. Budynek ma kształt “diamentu” (rombokubooktaedra).

Budynek biblioteki był zbudowany w 2006 roku, ma 23 piętra, wysokość budynku to 73,6 m, waga – 115000 ton (bez książek). Ogólna powierzchnia biblioteki wynosi 113700 m2. Na górze budynku znajdują się punkty widokowe (otwarty na powietrzu i zamknięty w pomieszczeniu), stąd można obserwować cały Mińsk. Niektórzy krytykują budynek ze względu na nieregularny kształ, ale właśnie dzięki mu ta biblioteka jest jadną z najbardziej nezwykłych na świecie. Zaprojektowali budynek architekci Michail Vinogradov i Viktor Kramarenko. Niezwykłe też jest podświetlane biblioteki. Cała powierzchnia “diamentu” pokryta jest panelami LED, co stanowi największy ekran reklamowy w kraju o powierzchni 1985 m2. Ten wielokolorowy wyświetlacz czynny jest od zachodu słońca do godziny 0:00. Wzory i rysunki na nim ciągle się zmieniają.

Budynek biblioteki można podzielić na dwie części: wysokościową-centralną i dolną. Pomieszczenia magazynowe ze zbiorami znajdują się w części centralnej, w “diamencie”. Z magazynu czytelnicy mogą otrzymać zamówioną jednostkę w ciągu maksymalnie 15 minut, jest to możliwe dzięki nowoczesnemu automatycznemu systemowi, tzw. telewindom. Dolna część budynku jest zbudowana schodkami, co ujawnia niezwykłe kształty “diamentu”. W tej części biblioteki znajdują się czytelnie, hole, strefy informacyjne z katologami, pomieszczenia administracyjne, techniczne. Okna czytelni wychodzą na zielone ogrody z kanałami i fontannami, a także na jezioro. Biblioteka otoczona jest zielonym ogrodem, co chroni pomieszzcenia przed hałasem i zapewnia przyjemną atmosferę i komfort pracy.

W budynku biblioteki znajdują się także trzy kawiarnie, muzeum ksiązki oraz kompleks sportowo-rekreacyjny, gdzie mogą odpocząć odwiedzający i pracownicy biblioteki.

Ostatnio białoruska narodowa biblioteka jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Mińsku.

http://novabelarus.com/

[Komentarz gajowego Maruchy;] A w Polsce za to budujemy przepiękne supermarkety!Admin

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=63378 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]