Burmistrz Nowego Jorku: Zapachy z [izraelskiej] fabryki niegroźne

Aktualizacja: 2009-02-9 4:32 pm

Źródło dziwnych zapachów, na które skarżyli się od wielu lat mieszkańcy Manhattanu, zostało w końcu zlokalizowane – stwierdził gubernator Nowego Jorku, Michael Bloomberg.

Duszące zapachy mające raz barwę syropu klonowego, raz curry, raz kawowego ciasta, przez kilka lat unosiły się nad Manhattanem i wywoływały lawiny telefonów od mieszkańców domagających się wyjaśnień. Nie wiedzieć czemu władzom i służbom sanitarnym zajęło przeszło cztery lata na ustalenie, że pochodzą one z fabryki Frutorom mieszczącej się w pobliskim stanie New Jersey. Opieszałość w znalezieniu sprawcy oraz końcowe ustalenia służb miejskich, zadziwiają niektórych mieszkańców, którzy uważają, że trudności te być może mogą mieć coś wspólnego z faktem, iż firma Frutorom jest wpływowym międzynarodowym koncernem z siedzibą w Izraelu.

Zanim doszło do ostatecznej wypowiedzi burmistrza Bloomberga, który publicznie orzekł, że “Departament Zdrowia potwierdził, iż odór ten nie jest zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców”, interesowały się nim również i służby specjalne obawiające się nawet działań bioterrorystycznych.

Firma Frutorom jest międzynarodową korporacją z główną siedzibą w Izraelu i oddziałami w 85 krajach świata, w tym i w Polsce (firma NessePol w Zielonej Górze oraz Biesterfeld Chemia Specjalna Sp. zoo w Warszawie), produkującą dodatki żywnościowe, głównie na bazie składnika o nazwie kozieradka pospolita.


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6335 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]