Aktualizacja strony została wstrzymana

Słowacja nie zalegalizowała związków homoseksualnych

Słowacki parlament odrzucił projekt legalizacji związków homoseksualnych. Zagłosowali za nim posłowie z ugrupowań liberalnych i centroprawicowych, zaś przeciwko byli socjaldemokraci z rządzącej partii SMER.

Legalizację związków homoseksualnych chciała przeforsować opozycyjna, liberalna partia Wolność i Solidarność (Sloboda a Solidarita), której lider Richard Sulík jest nieco łagodniejszą wersją Janusza Palikota. Za związkami głosowało też czterech parlamentarzystów konserwatywnych dotąd Zwyczajnych Ludzi – Niezależnych Jednostek (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti), trzech członków Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej (Slovenská demokratická a kresÅ¥anská únia) i jeden poseł węgierskich liberałów z partii Most-Híd. Przeciwko opowiedzieli parlamentarzyści socjaldemokratycznego SMER-u premiera Roberta Fico i Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KresÅ¥anskodemokratické hnutie). Ogółem za projektem zagłosowało 14 z obecnych 129 parlamentarzystów, zaś przeciwko zagłosowało 94 z nich.

Liberałowie zapowiadają, że nie zrezygnują z postulatu legalizacji homozwiązków, bowiem „nie jest to nic sprzecznego z cywilizacją europejską”. Współautorka projektu Lucia Nicholsonová z SaS stwierdziła, że głosowanie jest dowodem na zacofanie 94 członków parlamentu i ma nadzieję, iż nie jest to pogląd reprezentowany przez słowackie społeczeństwo. Parlamentarzystka liberałów nie wyklucza też w przyszłości postulatu adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Źródła: Pravda / Aktualne.sk

MM

Za: narodowcy.net (Listopad 6, 2012) | http://narodowcy.net/slowacja-nie-zalegalizowala-zwiazkow-homoseksualnych/2012/11/06/

Skip to content