Czy twoja drukarka szpieguje cię?

Aktualizacja: 2006-01-26 12:00 am

Czy wyobrażasz sobie, że każdy wydrukowany przez Ciebie dokument zawiera ukryty, niewidoczny dla oka specjalny kod, za pomocą którego można dojść i ustalić na jakiej drukarce dokonano wydruku, a nawet ustalić KTO i GDZIE to wydrukował?

Niestety, nie jest to fikcja. Celem – jak się tlumaczy – zapobieżenia podrabianiu pieniędzy i innych dokumentów, rząd USA “przekonał” producentów drukarek, aby tak je zaprogramowali, by każda wydrukowana kartka zawierała specjalny kod identyfikacyjny.

W praktyce sprowadza się to do tego, że producent, za pomocą mikroskopijnych punkcików drukowanych na każdej stronie, zawarł informacje o numerze seryjnym drukarki. Komórki specjalne rządu USA mogą więc, za pomocą dowolnej wydrukowanej kartki papieru, ustalić drukarkę, a korzystając z innych baz danych, z wielkim prawdopodobieństwem ustalić pierwszego i obecnego wlaściciela.

Większość drukarek firmy Hewlett-Packard i innych firm, oraz wszystkie drukarki firm jak Dell, Epson, Kyocera, Ricoh, zawierają mechanizm drukowania specjalnego kodu. Pełna lista znajduje się tutaj.

Zaznaczamy, że nie jest to informacja nowa – pierwsze doniesienia pochodzą z 2004 roku, ale warta przypomnienia.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=63 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]