Aktualizacja strony została wstrzymana

Czy twoja drukarka szpieguje cię?

Czy wyobrażasz sobie, że każdy wydrukowany przez Ciebie dokument zawiera ukryty, niewidoczny dla oka specjalny kod, za pomocą którego można dojść i ustalić na jakiej drukarce dokonano wydruku, a nawet ustalić KTO i GDZIE to wydrukował?

Niestety, nie jest to fikcja. Celem – jak się tlumaczy – zapobieżenia podrabianiu pieniędzy i innych dokumentów, rząd USA „przekonał” producentów drukarek, aby tak je zaprogramowali, by każda wydrukowana kartka zawierała specjalny kod identyfikacyjny.

W praktyce sprowadza się to do tego, że producent, za pomocą mikroskopijnych punkcików drukowanych na każdej stronie, zawarł informacje o numerze seryjnym drukarki. Komórki specjalne rządu USA mogą więc, za pomocą dowolnej wydrukowanej kartki papieru, ustalić drukarkę, a korzystając z innych baz danych, z wielkim prawdopodobieństwem ustalić pierwszego i obecnego wlaściciela.

Większość drukarek firmy Hewlett-Packard i innych firm, oraz wszystkie drukarki firm jak Dell, Epson, Kyocera, Ricoh, zawierają mechanizm drukowania specjalnego kodu. Pełna lista znajduje się tutaj.

Zaznaczamy, że nie jest to informacja nowa – pierwsze doniesienia pochodzą z 2004 roku, ale warta przypomnienia.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content