Aktualizacja strony została wstrzymana

Odrzućmy Halloween-Party!

Metropolita szczecińsko-kamieński abp. Andrzej Dzięga zaapelował do wiernych, by nie organizowali zabaw z okazji Halloween. Ostrzega, że ta „niby zabawa”, kusząca dzieci cukierkiem, niesie realną możliwość wielkiej duchowej szkody, wręcz zniszczenia życia duchowego.

Szczególny niepokój – zdaniem hierarchy – budzą takie inicjatywy na terenie szkoły, gdzie dopiero kształtuje się dojrzała postawa społeczna, intelektualna i duchowa młodego pokolenia.

„To pokolenie samo nie jest jeszcze w stanie w pełni samodzielnie decydować. To odpowiedzialni dorośli powinni prowadzić zawierzone im dzieci i młodzież po drogach wzrastania w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi. A tymczasem dorośli też zaczynają się bawić w Halloween, nie rozumiejąc duchowego zagrożenia” – pisze w liście do wiernych abp Dzięga.

Zwraca uwagę, że około 31 października proponowane są dla frajdy „imprezy szkolne i środowiskowe, w tym bale i zabawy połączone z przebieraniem się dzieci i młodzieży za istoty ze świata ciemności, w tym za diabły, wampiry, demony.

To kult magii i okultyzmu, tradycja pogańska – przestrzegała ostatnio również warszawska kuria metropolitalna.

Supermarkety znanych światowych koncernów chcą nam ukraść zadumę nad życiem, śmiercią, zbawieniem. Chcą zamienić Zaduszki: dzień modlitwy i refleksji na głupawą maskaradę. Wymazać z naszej chrześcijańskiej obyczajowości odwiedzanie grobów, wspominanie bliskich, przemyślenia nad zbawieniem.

Najpierw ukradły nam Adwent, przez lata organizując dwumiesięczne handlowe Boże Narodzenie z choinką, aniołkami i kolędami. Po co im refleksyjny konsument? Konsument nie ma myśleć, lecz kupować.

„Czy masz już strój na tegoroczne Halloween-Party?”- woła do nas reklama na bilbordzie. I próbuje narzucić polskim dzieciom i młodzieży przekonanie, że wypada się przebrać w „horror-strój” i wspólnie radośnie świętować. I coraz więcej ludzi kupuje przebieranki, „zęby Drakuli”, maski, ciasteczka w kształcie „duchów” i dla zabawy organizuje seanse wspólnego straszenia.

Tymczasem uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w przeciwieństwie do Halloween uczy nas nie wygłupów i beztroski, lecz dojrzewania i przeżywania nieśmiertelności po chrześcijańsku. Brońmy naszej duchowości. Nie dajmy się zwariować.

Dominik Różański

Za: prawy.pl (30 października 2012) | http://prawy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1999:odrzumy-halloween-party&catid=35:aktualnoci

Skip to content