Sejm zagłosował za zabijaniem dzieci

Sejm odrzucił dziś wieczorem projekt ustawy Solidarnej Polski zaostrzający przepisy dotyczące aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Za odrzuceniem głosowało 245 posłów, 184 było przeciwnych, 10 się wstrzymało.

Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach na poprzednim posiedzeniu Sejmu. Komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny po burzliwej debacie opowiedziały się wczoraj za odrzuceniem projektu.

Projekt SP był nowelizacją obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jego autorzy chcieli wykreślenia z art. 4a w punkcie 1 ustępu 2, który pozwala na dokonanie aborcji, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”. Mówiąc w skrócie, projekt zakładał uniemożliwienie rozrywania na strzępy dzieci nienarodzonych, jeśli okaże się, że istnieje prawdopodobieństwo, że mogą być chore lub niepełnosprawne.

– Tempo pracy komisji było istnie sprinterskie, budzące zastrzeżenia, nie dopuszczono do głosu wielu parlamentarzystów i przedstawicieli organizacji społecznych. Skąd ten pośpiech? Oczekiwałem rzetelnej dyskusji merytorycznej, a tej nie było. Przypomnę, że kilka lat temu premier obiecywał, że celem rządu będzie ułatwianie życia niepełnosprawnych. Dajmy szansę tym, którzy się jeszcze nie urodzili – apelował szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. Nie posłuchali go posłowie SLD, Ruchu Palikota oraz Platformy Obywatelskiej. 

Przeciwko barbarzyńskiemu prawu zagłosowało jedynie 14 posłów PO. W pierwszym czytaniu projekt poparło 40 parlamentarzystów tej partii. Jak widać na posłów zadziałały groźby premiera Tuska, który zobowiązał się, że doprowadzi do tego, by posłowie więcej nie głosowali za projektem chroniącym życie. Posłowie, których premierowi nie udało się złamać, to 

 1. Adamczak Małgorzata
 2. Biernacki Marek
 3. Borowiak Łukasz
 4. Budnik Jerzy
 5. Fabisiak Joanna
 6. Grad Mariusz
 7. Koźlakiewicz Mirosław
 8. Kulesza Tomasz
 9. Lamczyk Stanisław
 10. Pępek Małgorzata
 11. Pluta Mirosław
 12. Tomczak Jacek
 13. Ziemniak Wojciech
 14. Źalek Jacek

 

8 posłów tej partii wstrzymało się od głosu. Byli to:

 

 1. Brejza Krzysztof
 2. Cycoń Marian
 3. Gadowski Krzysztof
 4. Godson John Abraham
 5. Gut-Mostowy Andrzej
 6. Plura Marek
 7. Suchowiejko Wiesław
 8. Wojnarowski Norbert

 

Na głosowaniu nie pojawiło się 9 posłów z PO. Był wśród nich Roman Kosecki, który – najpewniej zajęty walką o fotel szefa PZPN – zdezerterował z walki o życie dzieci poczętych, mimo iż deklarował, że zagłosuje za przyjęciem projektu.

Klub PSL był podzielony. Co prawda większość (20) posłów zagłosowało za życiem, ale 6 było za zabijaniem. 

 1. Bury Jan
 2. Gos Marek
 3. Pawlak Waldemar
 4. Racki Józef
 5. Smolarz Henryk
 6. Źelichowski Stanisław

Jednogłośnie za aborcją dzieci chorych zagłosowały kluby SLD i Ruchu Palikota. Przeciwko zabijaniu opowiedziały się PiS i Solidarna Polska. 

kra

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-10-24) | http://www.pch24.pl/sejm-zaglosowal-za-zabijaniem-dzieci,6932,i.html#ixzz2AJ06vgXH

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content