Echa debaty w USA: kłamstwo wiceprezydenta

Katoliccy biskupi i grupy pro-life zarzucają wiceprezydentowi USA, Joe Biden’owi, że skłamał twierdząc, iż tzw. Obamacare (ustawa zdrowotna autorstwa Baracka Obamy) nie nakłada na instytucje katolickie obowiązku finansowania antykoncepcji. Takie twierdzenie padło z jego ust podczas debaty z republikańskim kandydatem na wiceprezydenta, Paulem Ryan’em.

Obamacare (inna nazwa do Mandat HHS) to ustawa, obowiązująca od stycznia 2012r. w Stanach Zjednoczonych. Zobowiązuje ona tamtejszych pracodawców do finansowania pracownikom antykoncepcji, w tym środków wczesnoporonnych.

 – Źadna religijna, katolicka instytucja ani żadna katolicka organizacja świadcząca usługi społeczne nie jest zobowiązana do finansowania antykoncepcji – powiedział Binden odnosząc się podczas debaty z Ryan’em do sprawy nowej ustawy zdrowotnej. – Obejmuje to zarówno uniwersytet Georgetown, jak i Szpital Miłosierdzia i wszystkie inne szpitale. To jest fakt – dodał.

Wiceprezydent bronił się przed oskarżeniami republikańskiego kandydata na wiceprezydenta, Paula Ryan’a. Ryan, oskarżył rząd Obamy o  „niszczenie swobód religijnych w USA”. – Oni naruszają naszą podstawową wolność, wolność sumienia – powiedział Ryan. Zaapelował też o pozwanie rządu federalnego za niszczenie tej wolności.

W odpowiedzi na twierdzenia Biden’a, Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych stwierdziła, że jego słowa nie są oparte na faktach.

Rządowa ulga od stosowania Mandatu HHS nie dotyczy bowiem choćby organizacji opartych na wartościach religijnych, ale świadczących usługi także innowiercom. Nie dotyczy zatem wymienionych przez Bidena szpitali. Stanowi to, zdaniem biskupów, utrudnienie dla religii takich jak katolicyzm, które nie ograniczają uczynków miłosierdzia do swoich współwyznawców. Ustawa dotyka także katolickich pracodawców, prowadzących firmy o świeckich celach.

Wypowiedź Bindena skrytykowała także Marjorie Dannenfelser z organizacji pro-life Susanne Anthony List. – Binden po prostu zbył uzasadnione zastrzeżenia osób i organizacji religijnych w stosunku do administracji Obamy -powiedziała. – Wprowadził on społeczeństwo w błąd i to w sposób rażący – dodała Dannenfelser.

Ustawa zdrowotna Obamy jest przedmiotem największego aktualnie sporu światopoglądowego w Stanach Zjednoczonych. Oprotestowuje ją zarówno tamtejszy Episkopat, jak i organizacje katolickie oraz zarządzane przez katolików przedsiębiorstwa.

Jak dotąd największy sukces odnieśli przeciwnicy ustawy w stanie Missouri. Stan ten odrzucił całkowicie federalną ustawę.

Źródło: lifesitenews.com

Marcin Jendrzejczak

fot.POOL/REUTERS

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-10-14) | http://www.pch24.pl/echa-debaty-w-usa--klamstwo-wiceprezydenta-,6655,i.html

Skip to content