Aktualizacja strony została wstrzymana

UE przedłuża sankcje dla Białorusi

Będzie decyzja o przedłużeniu unijnych sankcji wobec Białorusi o kolejny rok, ale nie będzie ich zaostrzenia. Wszystko wskazuje na to, że właśnie takie ustalenia zapadną na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Luksemburgu. Informują o tym unijni dyplomaci w Brukseli.

W ostatnich tygodniach europejskie rządy prowadziły konsultacje w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Białorusi. Chodziło o wpisanie na czarną listę kolejnych osób z zakazem wjazdu na teren Wspólnoty i firm z zamrożonymi aktywami finansowymi w Europie. Powodem miały być niedawne wybory parlamentarne na Białorusi, które nie spełniały demokratycznych standardów, ale także lipcowy kryzys dyplomatyczny, gdy białoruski reżim wydalił z Mińska ambasadora Szwecji, oraz przypadki prześladowań opozycji. 
Po tych konsultacjach ambasadorowie państw członkowskich w Brukseli zdecydowali jednak, że nie będą rekomendować zaostrzenia sankcji, a jedynie monitorowanie sytuacji na Białorusi. 

Ostateczną decyzję w tej sprawie pozostawili szefom dyplomacji 27 krajów, choć w większości przypadków zatwierdzają oni ustalenia przyjęte wcześniej przez ambasadorów.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (12 października 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ue-przedluza-sankcje-dla-bialorusi