Aktualizacja strony została wstrzymana

Wysyp pomników Bandery na Ukrainie

Przed październikowymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie kandydaci starają się wszelkimi sposobami zdobyć przychylność wyborców. Na zachodniej Ukrainie stawiają na przykład pomniki przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepanowi Banderze.

Wybory parlamentarne odbędą się 28 października w systemie mieszanym, proporcjonalno-większościowym. Najbardziej zacięta walka trwa w okręgach jednomandatowych. Kandydaci często dają wyborcom pieniądze, budują place zabaw czy też – jak często bywa w zachodniej części Ukrainy – wspierają Cerkiew i organizują pielgrzymki. W obwodzie lwowskim jeden z kandydatów postawił już 3 pomniki przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepanowi Banderze. W tę niedzielę ma być odsłonięty czwarty. 

Według obserwatorów ENEMO, czyli Europejskiej Sieci Organizacji Monitorujących Wybory, na Ukrainie w ostatnim okresie znacznie wzrosła liczba naruszeń ordynacji. Chodzi między innymi o próby kupowania głosów, ale przede wszystkim wykorzystanie władz państwowych w walce przedwyborczej. Starają się one ograniczyć działalność niektórych kandydatów, jednocześnie promując tych związanych z rządzącymi ugrupowaniami. 

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (11 października 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/wysyp-pomnikow-bandery-na-ukrainie

Skip to content