Francja: Pełna refundacja kosztów aborcji

Aktualizacja: 2012-10-9 2:20 pm

Francuski rząd przedstawił pakiet „reform” mających na celu zwiększenie dostępu do aborcji. Zapowiedziano m.in. pełną refundację kosztów przerywania ciąży przez państwowy system zabezpieczenia społecznego.

We Francji aborcja jest dostępna na życzenie do 12 tygodnia życia płodowego dziecka. Warunki dopuszczalności przerywania ciąży reguluje ustawa z 1975 r.

Obecnie kobieta dokonująca aborcji może uzyskać zwrot od 70 do 80 procent poniesionych kosztów procedury medycznej. Na jej konto wraca średnio od 200 do 450 euro, w zależności od tego, czy dokonała aborcji farmakologicznej czy chirurgicznej.

Nowe zasady refundacji – pełny zwrot kosztów – uwzględnione zostały w budżecie zabezpieczenia społecznego na 2013 r. W wydanym oświadczeniu rząd stwierdził, że rozszerzenie refundacji jest “niezbędne do zapewnienia wszystkim kobietom równego dostępu do aborcji”.

Zmiana zasad finansowania aborcji to rezultat długiej kampanii organizacji pro-choice i obietnica wyborcza socjalistycznego prezydenta Françoisa Hollande’a przed jego zwycięstwem w czerwcowych wyborach.

We Francji w 2010 r. (ostatnim roku, dla którego dostępne są dane statystyczne), przeprowadzono prawie 225 tys. aborcji. Szacuje się, że pełna refundacja podobnej liczby aborcji wyniesie ok. 32 mln euro.

Tyle Francja wyda na pozbawienie życia swoich najmłodszych obywateli.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie serwisu informacyjnego France 24 – 01.10.2012 r. via SPUC – 05.10.2012 r.]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=61799 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]