Aktualizacja strony została wstrzymana

Skandalizujący spektakl na Litwie

Falę protestów wywołała na Litwie planowana premiera spektaklu „Koncepcja oblicza Syna Bożego”, podczas którego ma ponoć dojść do obrazy uczuć religijnych. Od rana trwa demonstracja przed Narodowym Teatrem Dramatycznym w Wilnie, gdzie ma być wystawiona kontrowersyjna sztuka.

Przeciwko wystawianiu „Koncepcji oblicza syna Bożego” w reżyserii Włocha Romeo Castelucciego ostro zaprotestowała katolicka hierarchia kościelna, na czele z arcybiskupem Wilna, kardynałem Juozasem Baczkisem. Oburzenie wyrazili też przedstawiciele kościoła Prawosławnego. W litewskim Sejmie odbyła się nawet osobna debata na ten temat Posłowie proponują wprowadzenie na przyszłość cenzury dla sztuki, zaś od ministra kultury Arunasa Gelunasa zażądano podania się do dymisji. Z kolei koordynatorzy festiwalu „Sirenos” twierdzą, że wprowadzenie cenzury i zakaz wystawienia tego spektaklu – czego domaga się kościół i niektórzy politycy prawicowi – byłby zamachem na wolność słowa i sztuki na Litwie. Bohaterem przedstawienia jest starszy, wyniszczony chorobą mężczyzna, którego pielęgnuje syn. Tło sztuki stanowi olbrzymia reprodukcja twarzy Jezusa. Portret jest obrzucany i oblewany – podobno fekaliami – a następnie pojawia się na nim napis: „Nie jesteś moim pasterzem„. ”Przedstawienie to było pokazane na ponad 20 festiwalach teatralnych na całym świecie, a przecież Litwa również uważa się za państwo demokratyczne” – oburzają się organizatorzy festiwalu.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (04 października 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,kultura?zobacz/skandalizujacy-spektakl-na-litwie&utm_source=rss&utm_campaign=rss

Skip to content