Maria Krystyna Habsburg, xiężniczka von Altenburg nie żyje

Aktualizacja: 2012-10-3 9:37 am

Requiescat in pace

W godzinach porannych 2 października 2012 roku zmarła Maria Krystyna Habsburg, xiężniczka von Altenburg, dama zakonu maltańskiego i honorowa obywatelka Źywca, w 2011 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miała 88 lat. Zgodnie z jej ostatnią wolą pogrzeb odbędzie się w żywieckim kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się kaplica grobowa Habsburgów.

Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, xiężniczka von Altenburg urodziła się 8 grudnia 1923 r. w Źywcu, była córką JCiKW arcyxięcia Karola Olbrachta Habsburga oraz Alicji Elżbiety Ankarcrona, pochodzącej ze szlacheckiego rodu szwedzkiego. Wśród jej przodków byli też Burbonowie, Wettyni, Leszczyńscy, Wirtembergowie, Wittelsbachowie i Hohenzollernowie.

Habsburgów silnie wrośli w kulturę polską i pozostali jej wierni w chwilach próby ”” podczas drugiej wojny światowej i w czasach komunistycznego terroru.

Na stronie serwisu miejskiego Źywca przeczytać możemy:

Rodzice Marii Krystyny silnie przywiązani byli do Polski; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Za propolską postawę Niemcy odebrali im majątek. Po wojnie Maria Krystyna musiała wraz z rodziną wyemigrować. Komuniści odebrali im polskie obywatelstwo. Maria Krystyna mieszkała w Szwecji, a potem w Szwajcarii jako tzw. bezpaństwowiec. Nigdy nie przyjęła innego obywatelstwa. W 1993 roku otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej. W 2001 roku spełniło się jej marzenie – wróciła do ukochanego Źywca. Zamieszkała w żywieckim Pałacu Habsburgów. W grudniu ubiegłego roku księżna Maria Krystyna Habsburg została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odeszła Honorowa Obywatelka Miasta Źywca, Wielka Polka, dla której słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna były najważniejsze.

Po powrocie do Polski zamieszkała w apartamencie na terenie Nowego Zamku. Jej przywiązanie do Ojczyzny najlepiej wyrażają słowa: (…) w Polsce czuję się jak u Pana Boga za piecem. Na obczyźnie zawsze czułam się źle. Tęskniłam do domu. Nie myślałam, że doczekam się wolnej Polski. Szkoda, że rodzice tego nie dożyli… Nieustannie angażowała się w działalność charytatywną.

– Odejście księżniczki to wielka strata, nie tylko z powodu jej osoby. Habsburgowie, obok Burbonów, to najznamienitszy ród na świecie. (prof. Jacek Bartyzel w wypowiedzi dla dziennika „Rzeczpospolita”)

 Pałac w Źywcu

Pałac w Źywcu

zywiec_palac02.jpg

Pałac w Źywcu

Tablica pamiątkowa

Tablica pamiątkowa

Domek Chiński w parku pałacowym

Domek chiński w parku otaczającym pałac ”” jedno z ulubionych miejsc odpoczynku Zmarłej

zdjęcia: Adrian Nikiel

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=61626 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]