Aktualizacja strony została wstrzymana

Kobiety zniknęły z saudyjskiej wersji katalogu IKEI

W większości krajów katalogi producenta mebli IKEA wyglądają podobnie. Jednak szwedzki gigant meblowy zadbał o sporządzenie odrębnej wersji katalogu dla Arabii Saudyjskiej, donosi szwedzka gazeta Metro. W tej wersji prawie wszystkie kobiety zostały usunięte ze zdjęć.

Kobieta zamieniła się w mężczyznę.

Zdjęcie po prawej stronie pochodzi z norweskiego katalogu. Widzimy na nim mamę, tatę i dwójkę dzieci. W wersji saudyjskiej mama została usunięta. We innych krajach na okładce katalogu widnieje zdjęcie czwórki projektantów, natomiast w wersji saudyjskiej na zdjęciu jest tylko trzech projektantów. Ich koleżanka zniknęła ze zdjęcia. Na innym zdjęciu kobieta z kolczykami w uszach, bosa i nieco wydekoltowana zamieniła się w mężczyznę w czarnych skarpetkach.

Reakcje

Szwedzka minister handlu Ewa Björling uważa, że saudyjska wersja katalogu jest smutnym dowodem na to, że kraj ten ma jeszcze „dużo do zrobienia” w kwestii równouprawnienia płci. „W rzeczywistym świecie kobiet nie można tak po prostu usunąć”, stwierdziła pani minister.
Jednak IKEA w Szwecji twierdzi, że nic o tym nie wiedziała. „Jest to dla mnie całkowita nowość. Proszę zadzwonić do saudyjskiego oddziału IKEI”, powiedziała rzeczniczka Sara Carlsson gazecie Expressen.

Więcej zakazów dotyczących kobiet

W ultrakonserwatywnej i ortodoksyjnie muzułmańskiej Arabii Saudyjskiej kobietom nie wolno prowadzić samochodu ani wyjść samej na ulicę. We wrześniu zeszłego roku pewna kobieta w wieku trzydziestu kilku lat została skazana na chłostę za prowadzenie samochodu.
Jednocześnie są oznaki pewnej liberalizacji w innych dziedzinach. Na letnie igrzyska olimpijskie w Londynie Arabia Saudyjska po raz pierwszy wysłała swoje zawodniczki; stało się to pod naciskiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Natomiast w styczniu tego roku zezwolono kobietom na sprzedawanie bielizny.

Tłum. Rol
http://www.vg.no/nyheter/utenriks/midtosten/artikkel.php?artid=10054408

Za: EuroIslam (1 października 2012) | http://www.euroislam.pl/index.php/2012/10/33071/

Skip to content