Polska: marszałkowie obu izb Parlamentu krytykują Benedykta XVI

Do zagranicznych krytykantów pouczających Ojca Świętego w związku ze zniesieniem ekskomuniki jaka ciążyła od 1988 r. na biskupach wyświęconych przez abpa Marcela Lefebvre’a oraz nagłośnioną przez media sprawą wypowiedzi jednego z nich bpa Richarda Williamsona na temat sposobu mordowania przez hitlerowców Żydów w obozie Auschwitz-Birkenau dołączyli polscy politycy. Benedykta XVI zaatakowali marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Benedykt XVI popełnia błąd za błędem – stwierdził nikomu nieznany dotąd jako teolog Bogdan Borusewicz. – Wyraźnie Benedykt XVI odchodzi od linii, którą nakreślił i realizował Jan Paweł II. To nie jest dobra sytuacja – powiedział Borusewicz w pierwszym programie Polskiego Radia. Dziwi go brak informacji o warunkach, na jakich ekskomunika została zdjęta, a także to, że lefebryści nie złożyli jasnej deklaracji wierności nauczaniu Kościoła.

Oburzającą wypowiedź Borusewicza skrytykował biskup Tadeusz Pieronek. Hierarcha zwrócił uwagę, że prywatnie każdy może formułować swoje opinie, ale jeśli wypowiada je marszałek Senatu, to powinien wiedzieć, o czym mówi.

Źyłkę teologa odkrył w sobie także marszałek wyższej izby parlamentu Bronisław Komorowski. W wywiadzie dla Radia Zet, broniąc skrytykowanego za swe niestosowne wypowiedzi Borusewicza, wyraził swe zaniepokojenie decyzją Papieża.

Komorowskiego bardziej niż sprawa wypowiedzi Williamsona gorszy linia teologiczna Benedykta XVI. – Ja raczej bym oczekiwał od Kościoła – bo też należę do kategorii bardzo zaniepokojonych – wyjaśnienia, dlaczego do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że przemiany soborowe po Soborze Watykańskim II są wielkim osiągnięciem Kościoła, a dzisiaj okazuje się, że trochę racji mieli lefebryści, którzy nie akceptowali rozwiązań soborowych, i za to w jakiejś mierze z Kościoła ich wykluczono. To mnie niepokoi – stwierdził marszałek Sejmu.

Źródło: dziennik.pl

Za: PiotrSkarga.pl


Skip to content