USA: Tradycja – źródła wiosny w Kościele

Wizytacja apostolska zgromadzeń żeńskich w USA wykazała, że kryzys powołań nie objął zgromadzeń habitowych nawiązujących do tradycji.

Wgląd w jakość życia zakonnego, duszpasterską posługę sióstr oraz umocnienie żeńskich zgromadzeń w USA – te trzy cele postawiono przed rozpoczętą tam 30 stycznia wizytacją apostolską. Przeprowadzana jest ona z polecenia prefekta Kongregacji ds. Instytutów Źycia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Źycia Apostolskiego.
Kard. Franc Rodé mianował wizytatorem matkę Mary Clare Millea, przełożoną generalną apostołek Najświętszego Serca Jezusa. Chodzi o poufne i solidne przeanalizowanie aktualnej sytuacji czynnych zgromadzeń zakonnych – poinformowano na konferencji prasowej w bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

W ciągu ostatnich 40 lat liczba zakonnic w USA znacząco się zmniejszyła. W 1965 r. było ich tam blisko 175 tys., a w roku 2000 już tylko 80 tys. Amerykańskie siostry mają średnio od 65 do 70 lat. Statystyki wskazują więc na stopniowe wymieranie zakonów żeńskich.

Jednocześnie w USA powstają nowe zgromadzenia habitowe. Ich członkinie akcentują wierność Rzymowi. Pracują w szkolnictwie, służbie zdrowia i na polu społecznym. Znamienne, że powołań im nie brakuje, w przeciwieństwie do zgromadzeń uważających się za bardziej „postępowe”. Zdaniem wydawcy jezuickiego pisma „America”, ks. Jima Martina, Watykan może pytać, dlaczego tak się dzieje i czy od zgromadzeń bardziej tradycyjnych te pozostałe nie mogłyby się czegoś nauczyć.

Wizytacja apostolska zgromadzeń czynnych w USA obejmie 59 tys. sióstr z ponad 400 zgromadzeń. Wyłączone są z niej zakony kontemplacyjne i klauzurowe. Szacuje się, że rozpoczęty przedwczoraj proces potrwa dwa lata. Opracowany w tym czasie raport przesłany zostanie do Rzymu.

CHR za: KAI

Za: Christianistas.pl


Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content