USA: Tradycja – źródła wiosny w Kościele

Aktualizacja: 2009-02-2 10:47 pm

Wizytacja apostolska zgromadzeń żeńskich w USA wykazała, że kryzys powołań nie objął zgromadzeń habitowych nawiązujących do tradycji.

Wgląd w jakość życia zakonnego, duszpasterską posługę sióstr oraz umocnienie żeńskich zgromadzeń w USA – te trzy cele postawiono przed rozpoczętą tam 30 stycznia wizytacją apostolską. Przeprowadzana jest ona z polecenia prefekta Kongregacji ds. Instytutów Źycia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Źycia Apostolskiego.
Kard. Franc Rodé mianował wizytatorem matkę Mary Clare Millea, przełożoną generalną apostołek Najświętszego Serca Jezusa. Chodzi o poufne i solidne przeanalizowanie aktualnej sytuacji czynnych zgromadzeń zakonnych – poinformowano na konferencji prasowej w bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

W ciągu ostatnich 40 lat liczba zakonnic w USA znacząco się zmniejszyła. W 1965 r. było ich tam blisko 175 tys., a w roku 2000 już tylko 80 tys. Amerykańskie siostry mają średnio od 65 do 70 lat. Statystyki wskazują więc na stopniowe wymieranie zakonów żeńskich.

Jednocześnie w USA powstają nowe zgromadzenia habitowe. Ich członkinie akcentują wierność Rzymowi. Pracują w szkolnictwie, służbie zdrowia i na polu społecznym. Znamienne, że powołań im nie brakuje, w przeciwieństwie do zgromadzeń uważających się za bardziej “postępowe”. Zdaniem wydawcy jezuickiego pisma “America”, ks. Jima Martina, Watykan może pytać, dlaczego tak się dzieje i czy od zgromadzeń bardziej tradycyjnych te pozostałe nie mogłyby się czegoś nauczyć.

Wizytacja apostolska zgromadzeń czynnych w USA obejmie 59 tys. sióstr z ponad 400 zgromadzeń. Wyłączone są z niej zakony kontemplacyjne i klauzurowe. Szacuje się, że rozpoczęty przedwczoraj proces potrwa dwa lata. Opracowany w tym czasie raport przesłany zostanie do Rzymu.

CHR za: KAI

Za: Christianistas.pl


Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6146 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]