Aktualizacja strony została wstrzymana

„Obudź się Polsko” – III Ogólnopolski Marsz w obronie TV Trwam

29 września ulicami Warszawy przejdzie III Ogólnopolski Marsz w obronie wolnych mediów i TV Trwam, której KRRiT nie przyznała miejsca na multipleksie. Manifestacja pod hasłem „Obudź się Polsko” jest także wyrazem sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez rząd: wydłużania wieku emerytalnego, podnoszeniu podatków i polityki antyrodzinnej.

PROGRAM:

Spotykamy się na Placu Trzech Krzyży

11:30 Koncert patriotyczny

12:30 Modlitwa różańcowa

13:00 Msza św. i przemarsz ulicami Warszawy na Plac Zamkowy

 

***

Swoją obecność na marszu zapowiadają politycy, członkowie „Solidarności”, słuchacze Radia Maryja i widzowie TV Trwam, przyjaciele tych katolickich mediów oraz ci, którym zależy na wolności słowa i losie Ojczyzny. Jak wyjaśniają, w Polsce zagrożona jest demokracja. Nie zgadzają się na samowolę rządzących i niektórych instytucji państwowych.

O udział w marszu apeluje poseł Anna Sobecka. Jak powiedziała Radio Maryja i TV są w niebezpieczeństwie.

–  Kochani Rodacy z moich pewnych informacji wynika, że TV Trwam i Radio Maryja są w wielkim niebezpieczeństwie. Dlatego tylko masowy udział – podkreślam każdego – w marszu „Obudź się Polsko” może ocalić te katolickie środki społecznego komunikowania. Przecież tylko w tych mediach Naród może mówić wolnym głosem. Nie pozwólmy zamknąć sobie ust. Niech każdy to zrozumie, że to jest decydująca batalia o wolność słowa, o przyszłą i niepodległą Polskę. Proszę, aby każdy wziął sobie do serca, że to jest nasza ostatnia szansa. Dlatego bądźmy razem na Marszu „Obudź się Polsko”– powiedziała poseł Anna Sobecka.

Rząd dziś jest tylko dla rządzących, a skoro my się nie liczymy to musimy się organizować w taki sposób – powiedział  poseł Andrzej Jaworski.

– Jeżeli władza obecna myśli, że nas zmęczy, że w pewnym momencie ustaniemy w pomysłach w walce o sprawiedliwość to grubo się myli. Myślę, że mamy jeszcze tyle sił żeby walczyć miesiącami, a nawet latami. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Jestem przekonany, że 29 obudzimy Polskę. Sił mamy na tyle, że jesteśmy w stanie tę batalię wygrać – powiedział Andrzej Jaworski.

W marszu wezmą liczny udział słuchacze Radia Maryja. Marek Wiza z Bydgoszczy powiedział, że chce protestować w obronie demokracji i przeciwko nieuczciwości.

– Byłem na I Ogólnopolskim Marszu. Wybieram się także na obecny przede wszystkim dlatego, by zgłosić swój sprzeciw wobec niesprawiedliwość, która spotkała TV Trwam, ale także przeciwko nieuczciwości mediów liberalnych. Chcę by jedyne katolickie media miały swój głos na multipleksie cyfrowym, który byłby dostępny dla wszystkich Polaków  Ten marsz jest ważny, dlatego że pokaże ile osób faktycznie jest za telewizją katolicką i za wolnością w mediach. Ludzie powinni uczestniczyć w tym marszu. 29 września w Warszawie powinni być wszyscy Polacy, którzy chcą żeby w kraju była pełna demokracja taka, jaka jest na ustach niektórych polityków. Bo teraz jest odwrotnie – powiedział Marek Wiza z Bydgoszczy.

Słuchaczka Maria Stasiak- Ławrynowicz powiedziała z kolei, że chce swoją obecnością zamanifestować sprzeciw wobec tego, co dzieje się w kraju.

To co się dzieje w moim kraju jest niewybaczalne i nie do pomyślenia. 22 lata temu niby nastała wielka III Rzeczpospolita i co z niej zrobiono. Dziś muszę jechać i ubiegać o to, żeby było wolne słowo, żeby każdy miał dostęp do środków społecznego przekazu, przede wszystkim o dostęp dla TV TRWAM na multipleksie. Nasze państwo do tego doprowadziło i to jest skandaliczne. Zepchnięto nas do podziemia. Prawie 2,5 mln ludzi podpisało  petycje o przyznanie nam multipleksu, a KRRiT tak jakby tego nie zauważała. Wszyscy inni dostają i nawet nie wiedzą co z tym zrobić. Ludzie powinni uczestniczyć w tym marszu aby wyrazić niezadowolenie z tego, że w Polsce źle się dzieje, że nie ma prawdziwej demokracji, że jest samowola rządzących, pewnych organów instytucjonalnych państwa – powiedziała Maria Stasiak- Ławrynowicz.

Marsz „Obudź się Polsko” poparła NSZZ Solidarność. W przyjętym stanowisku oprócz wyrazów poparcia dla protestu apeluje do członków związku o udział w manifestacji.

 – Solidarność postanowiła udzielić wsparcia marszowi „Obudź się Polsko”, jednocześnie zwracając się z apelem do wszystkich członków, sympatyków i  struktur związku o udział i otwarcie tego protestu. To wsparcie będzie wyglądało w ten sposób, że poszczególne regiony, struktury będą brały w nim udział według swoich możliwości i swoich chęci – powiedział Marek Lewandowski.

Musimy pobudzić drugie 50 proc. społeczeństwa, że warto protestować; żyjemy w państwie w którym możemy wyrażać swoje niezadowolenie powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– Nie wolno się od razu zniechęcać. Trzeba przyjechać, każdy w swojej intencji. To mówił bodajże bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Nie może być tak, że część społeczeństwa walczy o wolność, a część czeka aż ta wolność zostanie im podana na talerzu. Nie może być tak, że część społeczeństwa czeka i narzeka. Jak przychodzi co do czego to tych ludzi nie ma. Trzeba wstać od fotela, ruszyć się, przyjechać i zademonstrować. Rządzącym o to chodzi żeby tych ludzi było jak najmniej. To jest to co było w czasach komunistycznych – powiedział Piotr Duda.

Ze względu na wsparcie Radia Maryja i TV Trwam w sprawach dotyczących ochrony praw pracowniczych udział przedstawicieli Solidarności w marszu to naturalna sprawa – dodaje Maria Ochman, przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ Solidarność.

–  Myślę, że o przystąpieniu do marszu będziemy rozmawiali. Zdajemy sobie sprawę, jako działacze Solidarności ale również jako członkowie Solidarności, że Radio Maryja i Telewizja Trwam są jedynymi mediami, które zawsze pozostały wierne sprawom ludzi. Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie, zrozumienie, pomoc i to jest absolutnie naturalna sprawa, że tak jak wielokrotnie dawaliśmy wyraz przywiązaniu tak teraz związkowców Solidarności nie może zabraknąć – dodaje Maria Ochman.

Z marszem „Obudź się Polsko” solidaryzuje się Stowarzyszenie Nasza Polonia i Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii. Wezwały Polonię Świata do zorganizowania protestów solidaryzujących się. Jeden z nich zorganizowano w Sydney. Marsz ten odbędzie się w sobotę 29 września pod konsulatem RP w Sydney. To będzie pikieta w obronie TV Trwam i wolnych mediów – powiedział Adam Gajkowski ze Stowarzyszenie „Nasza Polonia”.

– 29 września od godz. 14.00-15.30 czasu australijskiego przed konsulatem RP w Sydney, będzie miała miejsce pikieta solidarności z TV Trwam; poparcia dla TV Trwam i jej walki o dostęp na multipleks. Ta pikieta porusza nie tylko problem wolnych mediów, ale i inne problemy na przykład nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa, jak i antypolskie działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych – powiedział Adam Gajkowski.

Do przeprowadzenia podobnych manifestacji 29 września w swoich miejscach zamieszkania przedstawiciele Stowarzyszenia apelują do Polonii na całym świecie.

– Apelujemy do organizacji polonijnych na świecie, do Polaków zamieszkałych na różnych kontynentach, o to, żeby 29 września stanęli przed placówkami dyplomatycznymi. Jeżeli nie ma tych placówek w ich miastach to, żeby zorganizowali wiece, czy manifestacje pokojowe, które zademonstrują nasz sprzeciw wobec działaniom antykatolickim w Polsce. Ponadto działania rządu Tuska, nie możemy dopuścić do tego typu działań, musimy z nimi walczyć. Musimy stać przy TV Trwam i bronić jej prawa do multipleksu – dodał Adam Gajkowski.

Pod apelem podpisał się również Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii.

Dotychczas w obronie TV Trwam, której KRRiT nie przyznała miejsca na  cyfrowym multipleksie protestowało już ponad 100 miejscowości w kraju i za granicą. Cały czas trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam.

Wypowiedź Anny Sobeckiej:

Pobierz

Wypowiedź Marka Wizy:

Pobierz

Wypowiedz Marii Stasiak- Ławrynowicz:

Pobierz

Wypowiedź Piotra Dudy:

Pobierz

Wypowiedź posła Andrzeja Jaworskiego:

Pobierz

Wypowiedź Marka Lewandowskiego:

Pobierz

Wypowiedź Marii Ochman:

Pobierz

Wypowiedź Adama Gajkowskiego

Pobierz

Za: Radio Maryja (19 września 2012) | http://www.radiomaryja.pl/informacje/obudz-sie-polsko-ii-ogolnopolski-marsz-w-obronie-tv-trwam/

Skip to content