Aktualizacja strony została wstrzymana

„Won do Polski!” – ksiądz wyrzucił polskich turystów z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie

„EFHR w obronie Polaków wypędzonych z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Europejska Fundacja Praw Człowieka otrzymała zawiadomienie o tym, że ksiądz wyrzucił polskich turystów z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, bo nie byli pielgrzymami.

Nasi rodacy z Polski zaczęli się modlić w wileńskiej świątyni  Fot. Marian Paluszkiewicz

Nasi rodacy z Polski zaczęli się modlić w wileńskiej świątyni Fot. Marian Paluszkiewicz

Sytuacja jest naprawdę przykra, dyskryminująca ze względu na narodowość oraz poniżająca godność i honor człowieka. Zgodnie z tym, co podały media, proboszcz Sanktuarium Vaidas Vaišvilas wypędził z kościoła polskich turystów, po prostu każąc im się „wynosić się do Polski”.

Jak podaje fakt.pl, nasi rodacy z Polski zaczęli się modlić w wileńskiej świątyni i nagle podszedł do nich ksiądz i zapytał: „Turyści z Polski?”. Gdy uzyskał odpowiedź, wściekł się! Według relacji Polaków, duchowny zaczął pstrykać palcami i machać rękami wskazując drogę wyjścia.

„Won do Polski!” ”” darł się.
Polacy wyszli, ale pilot wycieczki wrócił na zakrystię. Zwrócił uwagę księdzu, ale ten tylko powtórzył: „Won do Polski!”.

O sprawie został poinformowany polski konsulat w Wilnie.

Zdaniem przewodników, którzy oprowadzają polskie wycieczki po Wilnie, coraz częściej zdarza im się obserwować antypolskie zdarzenia. Od zwykłych nieuprzejmości w restauracjach i przypominania turystom, którzy odważyli się upomnieć o posiłek, na który czekają wyjątkowo długo, że „Wilno nie jest już polskie”, aż po tak drastyczne sytuacje, jak wypędzenie polskiej wycieczki z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Fundacja, jako organizacja, aktywnie działająca na rzecz praw człowieka, nie może zostać obojętna na takie postępowanie oraz szydzenie z praw człowieka i jest bardzo zaniepokojona takimi informacjami. Tego typu zachowanie jest zakazane przez artykuł 169 Kodeksu Karnego Republiki Litewskiej, który przeanalizuje dyskryminację ze względu na narodowość, rasę, płeć, pochodzenie, religię lub przynależność do innych grup narodowych, lub etnicznych. Dlatego też Fundacja podjęła natychmiastowe działania w tej sprawie i zwróciła się do Litewskiej Prokuratury Generalnej w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej proboszcza. Przypominamy, że zakaz dyskryminacji reglamentuje zarówno prawo litewskie, jak też prawo międzynarodowe.

Swobodne wyrażanie opinii nie może być absolutne, jeśli celem skorzystania z takiego prawa jest publiczne wyrażanie nienawiści narodowej. Fundacja zaznacza, iż na takie rasistowskie, nienawistne działania należy reagować operatywnie, by winowajcy byli ustaleni na czas i pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Tylko wtedy będzie można powstrzymać poczucie bezkarności osób za swoje czyny.

Ksiądz Vaidas Vaišvilas              Fot. Marian Paluszkiewicz

Ksiądz Vaidas Vaišvilas
Fot. Marian Paluszkiewicz

Fundacja jest dalece zaniepokojona tym, że fala nienawiści dotknęła już także księży na Litwie. Od ponad roku Fundacja kieruje wnioski do organów ścigania na niezgodne z prawem odnoszenie się wobec mniejszości na Litwie. Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, ażeby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z tym związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się narastającej fali nienawiści na niespotykaną dotąd skalę. Efekty takiego podejścia są widoczne między innymi w sondażach, z których jednoznacznie wynika, że prowadzona przez media i polityków negatywna kampania wobec mniejszości narodowych przeniosła się na społeczeństwo litewskie (http://www.efhr.eu/2012/01/06/europejska-fundacja-praw-człowieka-zaniepokojona-wynikami-sondażu/).
Dodatkowo Fundacja gotowa jest udzielić bezpłatnej pomocy prawnej osobom poszkodowanym, aby mogli dochodzić swoich roszczeń, w tym odszkodowania pieniężnego. Dlatego Fundacja zwraca się do wszystkich osób, którzy zostali obrażeni o pilny kontakt z Fundacja na efhr@efhr.eu.

Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, ażeby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z tym związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się narastającej fali nienawiści na niespotykaną dotąd skalę. Efekty takiego podejścia są widoczne między innymi w sondażach, z których jednoznacznie wynika, że prowadzona przez media i polityków negatywna kampania wobec mniejszości narodowych przeniosła się na społeczeństwo litewskie (http://www.efhr.eu/2012/01/06/europejska-fundacja-praw-człowieka-zaniepokojona-wynikami-sondażu/).

Europejska Fundacja Praw Człowieka”

Za: Kurier Wileński (26 wrz 2012)| http://kurierwilenski.lt/2012/09/26/efhr-w-obronie-polakow-wypedzonych-z-sanktuarium-milosierdzia-bozego/ | EFHR w obronie Polaków wypędzonych z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Skip to content