Węgry: Cyganie chcą darmowej elektryczności

Aktualizacja: 2012-09-25 7:54 pm

Węgierscy aktywiści cygańscy krytykują rząd za “niedostateczną pomoc” cygańskiej społeczności w tym kraju. Jeden z liderów romskich, Aladar Horvath, powiedział, że takiej nędzy węgierscy Cyganie nie cierpieli od lat siedemdziesiątych, ale takiego braku jakichkolwiek perspektyw nie doświadczyli nigdy.

Podróżując po węgierskich prowincjach Horvath udzielał wywiadów i przedstawiał sytuację Cyganów. Nie odniósł się do niechęci tej społeczności do podjęcia edukacji i pracy, uderzył natomiast w kwestie “rasowe”.

Według Horvatha, najbiedniejsze rodziny romskie utraciły połowę lub jedną trzecią swoich dochodów w ciągu ostatnich pięciu lat. Mówił o tym, że pół miliona Cyganów straciło zasiłki socjalne oraz ochronę prawną, co naraża ich na “rasowe represje”. W mediach przy tej okazji nie wspomniał jednak o olbrzymiej skali cygańskiej przestępczości i strachu Węgrów mieszkających w pobliżu dużych skupisk Cyganów.

Cygański przedstawiciel zaproponował, aby elektryczność i woda pitna były dostarczane najbiedniejszym romskim rodzinom jako podstawowe środki. Elektryczność miałaby być dostarczana darmowo, przynajmniej w godzinach wieczornych. Propozycja ta dotyczy rodzin, które regularnie nie płaciły za dostawę prądu, co spowodowało całkowite jego odcięcie lub ograniczenia dostawy.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=61279 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]