Węgry: Cyganie chcą darmowej elektryczności

Węgierscy aktywiści cygańscy krytykują rząd za „niedostateczną pomoc” cygańskiej społeczności w tym kraju. Jeden z liderów romskich, Aladar Horvath, powiedział, że takiej nędzy węgierscy Cyganie nie cierpieli od lat siedemdziesiątych, ale takiego braku jakichkolwiek perspektyw nie doświadczyli nigdy.

Podróżując po węgierskich prowincjach Horvath udzielał wywiadów i przedstawiał sytuację Cyganów. Nie odniósł się do niechęci tej społeczności do podjęcia edukacji i pracy, uderzył natomiast w kwestie „rasowe”.

Według Horvatha, najbiedniejsze rodziny romskie utraciły połowę lub jedną trzecią swoich dochodów w ciągu ostatnich pięciu lat. Mówił o tym, że pół miliona Cyganów straciło zasiłki socjalne oraz ochronę prawną, co naraża ich na „rasowe represje”. W mediach przy tej okazji nie wspomniał jednak o olbrzymiej skali cygańskiej przestępczości i strachu Węgrów mieszkających w pobliżu dużych skupisk Cyganów.

Cygański przedstawiciel zaproponował, aby elektryczność i woda pitna były dostarczane najbiedniejszym romskim rodzinom jako podstawowe środki. Elektryczność miałaby być dostarczana darmowo, przynajmniej w godzinach wieczornych. Propozycja ta dotyczy rodzin, które regularnie nie płaciły za dostawę prądu, co spowodowało całkowite jego odcięcie lub ograniczenia dostawy.

Za: Autonom.pl (24 września 2012) | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1925-cyganie-chca-darmowej-elektrycznosci

Skip to content