Film o „polskich obozach koncentracyjnych” w białoruskiej TV

Aktualizacja: 2012-09-17 1:22 pm

Reportaż pokazujący prześladowania Białorusinów w Polsce okresu dwudziestolecia międzywojennego nadał pierwszy program Białoruskiej Telewizji. W cotygodniowym niedzielnym programie analitycznym „W centrum uwagi” telewizja użyła określenia „polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do obozu dla więźniów politycznych w Berezie Kartuskiej istniejącego w latach 1934-1939.

W filmie stwierdzono, że tylko w 1923 roku w polskich więzieniach było 1300 więźniów politycznych białoruskiej narodowości. Pokazano wspomnienia Wasila Łaskowicza, byłego więźnia. “Bili mnie po ciele. Bili po najbardziej bolących miejscach u mężczyzn. I ja chciałem umrzeć” – mówił Łaskowicz, w przeszłości działacz komunistyczny. Lektor czytający zza kadru scenariusz audycji stwierdził, że “o tych strasznych rzeczach milczą współcześni polscy politycy, historycy i dziennikarze”. Występujący w programie znany prorządowy komentator Wadzim Hihin powiedział, że “należy robić wszystko, aby ów okres pozostał w pamięci Białorusinów”. Zaś rządy Józefa Piłsudskiego nazwał „półfaszystowkim reżimem”. Film nadano w przededniu przypadającej 17 września rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W oficjalnej białoruskiej historografii jest to data zjednoczenia wschodnich i zachodnich ziem tego państwa.

IAR/KRESY.PL

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=60961 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]