Film o „polskich obozach koncentracyjnych” w białoruskiej TV

Reportaż pokazujący prześladowania Białorusinów w Polsce okresu dwudziestolecia międzywojennego nadał pierwszy program Białoruskiej Telewizji. W cotygodniowym niedzielnym programie analitycznym „W centrum uwagi” telewizja użyła określenia „polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do obozu dla więźniów politycznych w Berezie Kartuskiej istniejącego w latach 1934-1939.

W filmie stwierdzono, że tylko w 1923 roku w polskich więzieniach było 1300 więźniów politycznych białoruskiej narodowości. Pokazano wspomnienia Wasila Łaskowicza, byłego więźnia. „Bili mnie po ciele. Bili po najbardziej bolących miejscach u mężczyzn. I ja chciałem umrzeć” – mówił Łaskowicz, w przeszłości działacz komunistyczny. Lektor czytający zza kadru scenariusz audycji stwierdził, że „o tych strasznych rzeczach milczą współcześni polscy politycy, historycy i dziennikarze”. Występujący w programie znany prorządowy komentator Wadzim Hihin powiedział, że „należy robić wszystko, aby ów okres pozostał w pamięci Białorusinów”. Zaś rządy Józefa Piłsudskiego nazwał „półfaszystowkim reżimem”. Film nadano w przededniu przypadającej 17 września rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W oficjalnej białoruskiej historografii jest to data zjednoczenia wschodnich i zachodnich ziem tego państwa.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (17 wrzesnia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bialorus?zobacz/film-o-polskich-obozach-koncentracyjnych-w-bialoruskiej-tv

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content