Sejm nie kontroluje rządu-powinien być rozwiązany – Zbigniew Kuźmiuk

1. To bardzo mocne stwierdzenie pochodzi z wczorajszej homilii biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, którą wygłosił podczas mszy świętej odprawionej na Jasnej Górze w ramach dorocznej pielgrzymki Ludzi Pracy organizowanej przez związek zawodowy „Solidarność”.

Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy ludzi, z całej Polski, z mniejszych i większych zakładów pracy i zarówno homilia biskupa Dydycza jak i wystąpienie przed mszą świętą Przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy, były poświęcone sprawom społecznym, problemom pracowniczym, wreszcie funkcjonowaniu państwa, które w czasie kryzysu przestaje realizować swoje podstawowe funkcje.

2. Jestem opozycyjnym posłem i to stwierdzenie biskupa, o braku realizacji przez Sejm funkcji kontrolnej wobec rządu odczuwam każdego dnia, nawet w ustalaniu porządku obrad, do którego opozycja może wprowadzić zaledwie parę pytań w sprawach bieżących, co parę posiedzeń informację w sprawach bieżących, a projekty ustaw leżakują miesiącami w zamrażarce Pani Marszałek Kopacz, mimo tego że tych rządowych jak na lekarstwo.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu w porządku obrad znalazła się wręcz modelowa sprawa, wymagająca od rządu współpracy z opozycją.

Chodziło o ratyfikację członkostwa Chorwacji w Unii Europejskiej i w związku z tym, że to członkostwo zmniejsza siłę polskiego głosu w Radzie Europejskiej, a także w Parlamencie Europejskim (a więc mamy do czynienia ze zmianą warunków naszego członkostwa w UE), naszym zdaniem powinno się to odbywać według 90-tego artykułu Konstytucji RP a więc większością 2/3 głosów.

Gdzie tam rząd Tuska uznał, że nawet w takiej sprawie z opozycją nie będzie rozmawiał i ratyfikował to członkostwo według artykułu 89-tego Konstytucji RP, narażając się na międzynarodowy skandal, w sytuacji zaskarżenia tej ratyfikacji w Trybunale Konstytucyjnym.

W głosowaniu cała opozycja głosowała za ratyfikacją członkostwa Chorwacji w UE, ustawa rządowa została więc przyjęta bez głosu sprzeciwu, ale rząd Tuska postawił na swoim z opozycją gadał nie będzie, nawet w sytuacjach gdyby miał ucierpieć międzynarodowy prestiż naszego kraju.

3. Ale biskup Dydycz w swojej homilii poruszył jeszcze jeden ważny problem wiarygodności rządzącej Platformy. Nawiązując do 21 postulatów „Solidarności” z sierpnia 1980 roku, mówił że aż 14 z nich nie jest realizowanych obecnie. „Kochani solidarnościowcy z ekip rządzących, jak to jest z waszą pamięcią, jak to jest z wiernością słowu”-pytał ?

I odwołał się do się przykładu ostatnich miesięcy, przypominając, że ci posłowie odwołujący się do solidarnościowego rodowodu powinni pamiętać, że ten związek zabiegał o wolne soboty i o przechodzenie na emerytury w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn.

A co ci sami ludzie przeprowadzili obecnie, przejście na emeryturę dopiero po przekroczeniu wieku 67 lat, zarówno dla mężczyzn i dla kobiet i do tego nie oferując żadnej pracy dla 50 i 60-latków.

W tym kontekście mówił o braku pracy dla ludzi młodych co zmusza ich do emigracji zarobkowej, która często zamienia się w emigrację definitywną, a także o 4 milionach zatrudnionych na umowach śmieciowych, pracownikach bez żadnych praw.

Ten problem podniósł także wcześniej przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda cytując słowa księdza, obecnie już błogosławionego Jerzego Popiełuszki, pomysłodawcy pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę „człowiek nie jest w stanie dobrze pracować, gdy nie widzi sensu pracy”, a większość ludzi pracujących na umowach śmieciowych, takiego sensu widzieć nie może.

4. Bardzo ważne wypowiedzi, biskupa ,szefa związków zawodowych, przeszły w mediach nie zauważone, choć akurat wczoraj jakichś sensacji,które by je zajmowały, raczej nie było.

Nie będzie także ustosunkowania się do nich rządzących, bo są wręcz przygwożdżające niekompetencję rządów premiera Tuska, a także odsłaniają wręcz nieograniczone pokłady hipokryzji tej ekipy.

Zbigniew Kuźmiuk

Za: Zbigniew Kuźmiuk blog (17.09.2012) | http://zbigniewkuzmiuk.salon24.pl/448177,sejm-nie-kontroluje-rzadu-powinien-byc-rozwiazany

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content