Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Zmarł ks. Hektor Bolduc

10 września br. zmarł ks. Hektor Bolduc, jeden z pierwszych amerykańskich kapłanów Bractwa Św. Piusa X i wieloletni przełożony najpierw dystryktu południowo-wschodniego, a później – po reorganizacji struktur FSSPX w Stanach Zjednoczonych w 1984 r. – dystryktu USA. To jego wysiłkom Bractwo i związani z nim wierni zawdzięczają położenie podwalin pod prężny ośrodek duszpasterski i edukacyjny w Saint Mary’s w stanie Kansas, powstanie kościoła Królowej Anielskiej w Dickinson w Teksasie, kościoła św. Wincentego à Paulo w Kansas City w stanie Missouri oraz wielu kaplic i oratoriów FSSPX w Stanach Zjednoczonych.

Ks. Hektor Bolduc (1936-2012)

Ksiądz Hektor Bolduc urodził się w 1936 r. W młodości służył w oddziałach US Army stacjonujących w Europie, później studiował na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie, a wreszcie wstąpił do seminarium Zgromadzenia Księży Marianów. Następnie wyjechał do Szwajcarii i rozpoczął formację w seminarium św. Piusa X w Ecône, gdzie w 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Lefebvre’a.

Ks. Hektor Bolduc asystuje abp. Lefebvre’owi podczas liturgii sprawowanej w kościele pw. św. Wincentego a Paulo (1981r.)

Ksiądz Bolduc przez lata mocno wspierał abp. Lefebvre’a, co było szczególnie widoczne w 1983 r., w czasie kryzysu związanego z działalnością „The Nine” – grupy dziewięciu amerykańskich księży i seminarzystów, którzy ostatecznie odeszli lub zostali usunięci z Bractwa ze względu na głoszenie poglądów sedewakantystycznych.

W 1984 r. ks. Bolduc poprosił o zwolnienie ze ślubów, powołując się na przyczyny natury osobistej. Mimo odejścia z szeregów Bractwa wciąż darzył je niezmiennym szacunkiem i przez lata pozostawał w ścisłych kontaktach z przełożonymi FSSPX w Stanach Zjednoczonych. Jako duszpasterz nie należącej do żadnych struktur kanonicznych kaplicy pw. św. Michała w East De Pere (diecezja Green Bay w stanie Wisconsin) korzystał z posługi biskupów Bractwa.

Kilka lat temu zdiagnozowano u niego raka gardła; w chwili śmierci miał 76 lat.

(źródła: sspx.org, legacy.com, 10 i 11 września 2012).

Za: Wiadomości Tradycji katolickiej (14 września 2012) | http://news.fsspx.pl/?p=1735