Gdzie spoczywa Anna Walentynowicz? Będą dwie ekshumacje

Aktualizacja: 2012-09-14 12:06 pm

Jak informuje portal “Rzeczpospolitej”, w ramach ekshumacji zwłok Anny Walentynowicz śledczy będą musieli otworzyć trumny dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej. RMF FM podało, że specjaliści dokonają ekshumacji ciała Anny Walentynowicz oraz Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Pierwsza pochowana jest Gdańsku, a druga w Warszawie.

/ Radio informuje, że śledczy mają wątpliwości, czy w grobach w Warszawie i w Gdańsku spoczywają szczątki właściwych osób. Okazuje się, że tuż po katastrofie mogło dojść do zamiany zwłok. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości zostaną przeprowadzone dwie ekshumacje.

Ekshumacja ciała Anny Walentynowicz, która była ikoną “Solidarności”, będzie miała miejsce 17 września. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła taką decyzję po rozpatrzeniu wniosku bliskich zmarłej. Rodzina dostała jednak informację o drugiej ekshumacji, która odbędzie się dzień później w Warszawie.

Pełnomocnik syna i wnuka Walentynowicz mec. Stefan Hambura spotkał się z prezydium sejmowego zespołu badającego katastrofę, którym kieruje poseł PiS Antoni Macierewicz. Szef biura zespołu Bartłomiej Misiewicz napisał w oświadczeniu, powołując się na ocenę adwokata, że “prokuratura ocenia, iż osoba pochowana w grobie rodzinnym Anny Walentynowicz na cmentarzu Gdańsk Srebrzysko jest kimś innym niż założycielka Solidarności“.

Poseł PiS Jacek Świat, wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat, która również należała do ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, jest zbulwersowany możliwością takiej zamiany. Stwierdził, że “nie jest to pierwszy przypadek, kiedy mamy do czynienia z niechlujstwem, być może z barbarzyństwem, a być może z celowym działaniem”.

AM/Wp.pl/RMF FM/Rp.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=60863 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]