Aktualizacja strony została wstrzymana

Austria: Krytyka systemu bankowego to „antysemityzm”

Grafika ukazująca w sposób tragikomiczny działania austriackiego rządu i systemu bankowego, opublikowana na profilu Facebook lidera konserwatywnej Partii Wolności (FPO), wywołała skandal podniesiony przez samego prezydenta Austrii, który w specjalnym wystąpieniu oskarżył autora profilu o „antysemityzm”.

Grafika przedstawia trzy postacie, okraszone kolejno napisam „banki”, „rząd” i „naród”. Postać określająca system bankowy jest opasła i zastawiona talerzami z jedzeniem, na jej rękawie od marynarki widać trzy sześcioramienne gwiazdy, umiejscowione na guzikach. „Rząd” pełni na grafice rolę kelnera, który z uśmiechem na twarzy dolewa bankierowi wina. Naprzeciwko siedzi wychudzona postać z pustym talerzem, reprezentująca naród.

To właśnie trzy sześcioramienne gwiazdy, do złudzenia przypominające symbol Żydów, wywołały oburzenie prezydenta Austrii, Heinza Fischera. Stwierdził on ponadto, że grafika jest antysemicka również z tego względu, iż postać bankiera posiada… zbyt zadarty nos.

Heinz-Christian Strache, lider Partii Wolności, oświadczył, że oskarżenia o „antysemityzm” są bezpodstawne. „Grafika wyśmiewa nieudolność władzy oraz chciwość bankierów, niezależnie od ich pochodzenia” – powiedział Strache.

Za: Autonom.pl (10 września 2012) | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1894-krytyka-systemu-bankowego-to-antysemityzm

Skip to content