Austria: Krytyka systemu bankowego to “antysemityzm”

Aktualizacja: 2012-09-10 12:55 pm

Grafika ukazująca w sposób tragikomiczny działania austriackiego rządu i systemu bankowego, opublikowana na profilu Facebook lidera konserwatywnej Partii Wolności (FPO), wywołała skandal podniesiony przez samego prezydenta Austrii, który w specjalnym wystąpieniu oskarżył autora profilu o „antysemityzm”.

Grafika przedstawia trzy postacie, okraszone kolejno napisam „banki”, „rząd” i „naród”. Postać określająca system bankowy jest opasła i zastawiona talerzami z jedzeniem, na jej rękawie od marynarki widać trzy sześcioramienne gwiazdy, umiejscowione na guzikach. „Rząd” pełni na grafice rolę kelnera, który z uśmiechem na twarzy dolewa bankierowi wina. Naprzeciwko siedzi wychudzona postać z pustym talerzem, reprezentująca naród.

To właśnie trzy sześcioramienne gwiazdy, do złudzenia przypominające symbol Żydów, wywołały oburzenie prezydenta Austrii, Heinza Fischera. Stwierdził on ponadto, że grafika jest antysemicka również z tego względu, iż postać bankiera posiada… zbyt zadarty nos.

Heinz-Christian Strache, lider Partii Wolności, oświadczył, że oskarżenia o „antysemityzm” są bezpodstawne. „Grafika wyśmiewa nieudolność władzy oraz chciwość bankierów, niezależnie od ich pochodzenia” – powiedział Strache.

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=60737 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]