Hiszpania: Agent Mossadu aresztowany za oszustwo giełdowe londyńskiej firmy – zdefraudował pół miliarda dolarów

Aktualizacja: 2009-01-31 6:44 pm

Hiszpańska policja oznajmiła 28 stycznia br. o aresztowaniu sześciu osób podejrzanych o defraudacje 420 milionów funtów (610 milionów dolarów) z firmy Alternative Investment Market – AIM, będącej własnością londyńskiej giełdy – informuje izraelski dziennik Haaretz. Oficjalnie nie ujawniono dotychczas  nazwisk zatrzymanych osób, jednak dziennik El Pais podał, że jednym z nich jest Avraham Hochman, były agent izraelskiego wywiadu Mossad, którego pismo określiło jako “jeden z mózgów” operacji defraudacji pieniędzy.

Podejrzani oskarżeni są między innymi o fałszowanie dokumentów w celu zwiększenia wartości akcji, zarejestrowanej na Bermudach firmy Langbar, korzystającej z usług AIM. W lipcu 2005 roku firma Langbar oznajmiła o dokonaniu transakcji finansowej, co spowodowało znaczny wzrost cen akcji. W tym momencie niektórzy szefowie firmy błyskawicznie pozbyli się swoich udziałów zagaraniając znaczny zysk. Śledztwo prowadzone przez brytyjską policję ujawniło, że nie doszło jednak do żadnej transakcji finansowej. Po incydencie kierownictwo firmy Longbar wydało komunikat, że stało się przedmiotem wielkiego oszustwa, dziś okazuje się, że prowadzonego przez agenta Mossadu.


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6069 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]