Aktualizacja strony została wstrzymana

Szwajcaria: Krytyka decyzji Papieża

Ponad 200 księży i teologów krytykuje, w liście otwartym, decyzję Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów.

Ponad 200 szwajcarskich księży i teologów wyraziło swój sprzeciw wobec zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów. Wpisuje się ono w szereg „bardzo wstecznych” decyzji obecnego papieża – napisali w liście otwartym do Konferencji Episkopatu Szwajcarii.

Ponadto za skandaliczne uznali oni zdjęcie ekskomuniki z bp. Richarda Williamsona, gdyż jego wypowiedzi negujące zagładę Żydów w czasie II wojny światowej stanowią wielki problem w stosunkach katolicko-żydowskich. Decyzja ta budzi u sygnatariuszy listu niepokój co do tendencji panujących w Watykanie.

Jednocześnie list wspiera stanowisko wyrażone w tej sprawie przez Konferencję Episkopatu Szwajcarii. W komunikacie ogłoszonym 27 stycznia biskupi zdystansowali się od zniesienia ekskomuniki. Uznali także za „całkowicie nie do przyjęcia” słowa bp. Williamsona o nieistnieniu komór gazowych i zaniżonej do 200-300 tys. liczbie ofiar Holokaustu. Przeprosili też wspólnotę żydowską w Szwajcarii.

CHR za wiara.pl/KAI/jk

Za: Christianitas.pl


Skip to content