Londyn: chrześcijanie wyrzuceni z pracy za wiarę przed Trybunałem w Strasburgu

Aktualizacja: 2012-09-4 11:12 am

Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii z wielkim napięciem oczekują decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie czworga Brytyjczyków zwolnionych z pracy za swą wiarę. Sędziowie w Strasburgu właśnie dziś zapoznali się z ich sprawą.Chodzi o cztery odrębne przypadki. W dwóch z nich przedmiotem sporu były krzyżyki na łańcuszku, które nosiły wyrzucone z pracy chrześcijanki. W dwóch kolejnych poszło o homoseksualne pary, które nie zostały obsłużone przez seksuologa i urzędnika stanu cywilnego.

Pozbawieni pracy chrześcijanie dochodzili już swych praw w sądach brytyjskich, jednak bezskutecznie. Liczą zatem na pomoc europejskiego trybunału, który decyzję podejmie najprawdopodobniej za kilka miesięcy. Ich sprawa została pozytywnie zaopiniowana przez brytyjską komisję ds. równości i praw człowieka. Orzekła ona, że zarówno pracodawcy, jak i sędziowie zbyt wąsko pojmowali prawa człowieka.

W ostatnich dniach bardzo stanowczo wypowiedział się w tej sprawie jeden z najbardziej znanych anglikańskich biskupów Michael Nazir-Ali. W jego przekonaniu Wielka Brytania stoi w obliczu nowej formy totalitaryzmu. Prawa człowieka, które miały pierwotnie chronić obywateli, dziś stają się narzędziem służącym do dyskryminowania jednych, a uprzywilejowywania drugich. Idee pozostają wzniosłe, ale praktyki są zupełnie totalitarne. Jak w reżimach komunistycznych w Europie Wschodniej – podkreślił anglikański hierarcha. Jego zdaniem chrześcijanie muszą dziś być świadomi, że za swą wiarę i poglądy mogą dziś być zwalniani z pracy.

kb/ rv, bbc, guardian, daily telegraph

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=60560 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]