Drang nach Osten: Deutsche Bahn wybuduje dworzec w Świnoujściu

Aktualizacja: 2012-09-3 4:17 pm

Niemieckie koleje Deutsche Bahn zaprezentowały wstępny projekt inwestycji budowy dworca w Świnoujściu – donosi Radio Szczecin.

Należący do Deutsche Bahn niemiecki przewoźnik UBB, który już od czterech lat dojeżdża do centrum Świnoujścia, podjął się sfinansowania budowy toru do Polski oraz nowego peronu. W miejsce dotychczasowej wiaty ma powstać dwukondygnacyjny budynek z toaletami, kasą biletową i punktem informacji turystycznej. Budowa ma zacząć się w przyszłym roku.

Plany niemieckie nie kończą jednak na tym i – jak mówi Joachim Trettin, przedstawiciel Deutsche Bahn – niemiecka kolej zamierza zelektryfikować odcinek ze Świnoujścia do miejscowości Heringsdorf i położonego tam lotniska. Spółka UBB snuje dalekosiężne plany połączenia dotychczas budowanej trasy z magistralą do Berlina, tym samym odtwarzając istniejące do 1945 roku połączenie kolejowe Berlin – Ducherow – Świnoujście.

Niestety, Polskie Radio Szczecin nie wnika w szczegóły inwestycji, ograniczając się jedynie do przekazania suchej informacji. Nie próbuje również odpowiedzieć na kluczowe pytania, np. jak będzie kształtowało się prawo własności obiektów dworcowych i torów oraz jakie będą warunki ich użytkowania.

Nie padają również pytania czy lotnisko Regionalflughafen Heringsdorf, które znajduje się zaledwie siedem kilometrów od Świnoujścia, może zagrozić i przejąć część przewozów dotychczasowego lotniska po polskiej stronie – Szczecin-Goleniów. Chociaż w chwili obecnej lotnisko pod Szczecinem przyjmuje 7 razy więcej podróżnych, to warunki lotniskowe są porównywane, a pasy startowe niemal tej samej długości.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Radio Szczecin (2012-09-03,) - 'Świnoujście: Deutsche Bahn wybuduje dworzec'
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=60517 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]