Norweskie wojsko zezwala na turbany i hidżaby

Norweskie Siły Zbrojne zezwoliły żołnierzom, na łączenie umundurowania ze strojami religijnymi, takimi jak turbany, hidżaby czy jarmułki.

Zmiany wprowadzone z dniem 1 lipca bieżącego roku, zezwalają żołnierzom Norweskich Sił Zbrojnych na stosowanie symboli i ubioru religijnego, w połączeniu z umundurowaniem. Zielone światło do zmian, dało Ministerstwo Obrony na czele którego stoi Espen Barth Eide z lewicowej Partii Pracy (Arbeiderpartiet).

Zmiany uzasadniono różnorodnością wyznań w wojsku, występującą z większym nasileniem niż w latach poprzednich, o czym świadczy obecność kilku kobiet wyznania muzułmańskiego, które będą mogły używać hidżabów, czyli nakryć głowy zakrywających włosy, uszy i szyję. Na mundurach wojskowych kapelanów, pojawią się natomiast chrześcijańskie krzyże. Norweskie wojsko jak na razie nie zamierza dopuszczać kapelanów, innych wyznań niż chrześcijańskie.

Przeciwko pomysłowi resortu obrony, protestuje antyimigracyjna i konserwatywna Partia Postępu (Fremskrittspartiet). Przedstawiciele drugiego największego ugrupowania w norweskim parlamencie, twierdzą, że wojsko powinno być niezależne od identyfikacji narodowościowej i religijnej.

Źródło: Aftenbladet

MM

Za: narodowcy.net (Sierpień 30, 2012) | http://narodowcy.net/norweskie-wojsko-zezwala-na-turbany-i-hidzaby/2012/08/30/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content