Polska traci pokolenia – coraz więcej dzieci poza granicami kraju

Jak powszechnie wiadomo, polityka prorodzinna sprzyja łączeniu rodzin. Dane opublikowane przez Narodowy Spis Powszechny sugerują jednak, że zdecydowanie nie jest to polityka prowadzona przez rząd Donalda Tuska.

Tuż po wejściu do Unii Europejskiej zaczęliśmy tracić pokolenie Polaków urodzonych podczas wyżu demograficznego z przełomu lat 70-tych i 80-tych. Na emigracji szukali pieniędzy i lepszego życia. Dzisiaj, gdy znaleźli, zaczęli ściągać do siebie swoje dzieci. Z danych Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że na koniec marca ubiegłego roku za granicą przebywało dwa miliony Polaków, z czego 11 proc. (czyli ponad 220 tys.) stanowiły dzieci w wieku do lat 14.

Spośród wspomnianych 220 tys. polskich dzieci przebywających za granicą, przynajmniej 55 tysięcy urodziło się już na obczyźnie. Tylko w samej Wielkiej Brytanii urodziło się ich ponad 40 tysięcy. Polacy „zajmują” tam 3 miejsce pod względem urodzeń dzieci, tuż za imigrantami z Pakistanu i Indii.

Z drugiej strony w Polsce jest około 100 tys. tak zwanych „eurosierot”, czyli dzieci pozostawionych w kraju przez jedno lub dwoje rodziców – wynika z badań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Są one pod opieką dziadków, rodzeństwa, lub kogoś z dalszej rodziny bądź znajomych.

Według badaczy z MEN, dzieci dotknięte sieroctwem migracyjnym zagrożone są m.in. obniżonym poczuciem bezpieczeństwa, osamotnieniem i poczuciem odtrącenia. Mogą też mieć trudności w kształtowaniu systemu wartości i w realizacji zadań związanych z nauką. „Zagrożenia te skutkują, szczególnie u dzieci i młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych utratą sensu życia, a także różnymi przejawami nieprzystosowania społecznego, jak agresja, kłamstwa, a nawet zachowania naruszające prawo” – stwierdzono w raporcie z badań.

Obserwatorzy zjawiska polskiej emigracji są przekonani, że osoby, które przebywają za granicą ponad rok, raczej już do Polski nie wrócą. A jest ich już 1,5 mln. Łącznie z tymi, którzy emigrują na co najmniej trzy miesiące, jest ich ponad 2 mln.

na podstawie: „Dziennik Gazeta Prawna”

Za: Autonom.pl (27 sierpnia 2012) | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1865-polska-traci-przyszle-pokolenia

Skip to content