Izraelski prawnik skazany na 12 lat więzienia za oszukiwanie “ocalałych z Holokaustu”

Aktualizacja: 2009-01-29 5:59 pm

Sąd w Tel Awiwie skazał na karę 12 lat pozbawienia wolności Yisrael Perry, izraelskiego prawnika, który zagrabił “setki milionów marek niemieckich” z puli przeznaczonej dla tzw. ocalałych z Holokaustu – informuje zdawkowo izraelska agencja informacyjna Ynet. Więcej szczegółów podaje australijska agencja żydowska Australian Jewish News, która dodaje, że sąd zasądził od skazanego również karę 22 milionów szekli (6.6 miliona dolarów).

Perry reprezentował 30 tysięcy swoich klientów w negocjacjach z rządem niemieckim. W 1983 roku, czyli w trzy lata po wejściu w życie porozumienia pomiędzy Niemcami a Izraelem zawartego w 1973 roku, Perry utworzył zrzeszenie Association for Implementing the Social Security Covenant (AISSC) skupiające tzw. ocalałych. Był on założycielem i właścicielem organizacji, która uchodziła za organizację rządową. Jak stwierdzają dokumenty sądowe, Perry nie informował swoich klientów o warunkach pożyczek pobieranych w ich imieniu poprzez firmy kontrolowane przez niego, co wiązało się zwiększonymi spłatami, które lądowały w jego prywatnych kontach. 

Jak stwierdza werdykt sądu, Perry “ukrywał fakt, iż jest właścicielem organizacji AISSC, nie tylko przed klientami, ale również przez władzami lokalnymi i różnymi sądami, przed którymi bezczelnie kłamał. Było to systematyczne, zorganizowane i dobrze zaplanowane oszustwo.” Sędzia Zecharia Casi określił działanie Perry’ego jako “wszechstronne złodziejstwo”, “złodziejstwo na szeroką skalę i oszustwo”.

Centralna organizacja zrzeszająca tzw. ocalałych z Holokaustu (The Centre of Organizations of Holocaust Survivors in Israel – COHSI) stwierdziła, że “decyzją sądu dokonała się sprawiedliwość wobec osoby, która systematycznie oszukiwała ocalałych z Holokaustu. Wyrok sądu mówi sam za siebie.”

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=5997 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]