Kadlcik: w Polsce są tysiące osób żydowskiego pochodzenia

Aktualizacja: 2012-08-16 11:14 am

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik, uważa, że w Polsce są tysiące Żydów ukrywających swoje pochodzenie. Zwraca też uwagę na odrodzenie się życia żydowskiego w Polsce.

Swoimi spostrzeżeniami po lubelskich obchodach Sijum HaSzas, Piotr Kadlcik podzielił się z czytelnikami „Portalu społeczności żydowskiej – Jewish.org.pl”. Zwrócił on uwagę na odrodzenie się życia żydowskiego po 20 latach od upadku komunizmu, a przede wszystkim zajął się problemem „ukrytych Żydów”, czyli osób pochodzenia żydowskiego które nie ujawniają swoich korzeni i wyznania religijnego. Już od ponad 20 lat dążymy do odbudowy życia żydowskiego w Polsce i muszę powiedzieć, że udało nam się osiągnąć bardzo wiele w tym kierunku – napisał Kadlcik.

Zdaniem szefa Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, w Polsce liczba osób pochodzenia żydowskiego może wynosić kilka tysięcy. Przywołuje również liczby z ostatnich spisów powszechnych. W ostatnim spisie, ponad siedem tysięcy osób zadeklarowało przynależność do mniejszości żydowskiej, zaś dziesięć lat temu liczba ta wyniosła jedynie tysiąc osób.

Źródło: Jewish.org.pl

MM

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59813 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]