Michnik tropi obskuranctwo i antysemityzm pielgrzymek

Aktualizacja: 2012-08-15 2:59 pm

Adam Michnik uznał, że świąteczne wydanie „Gazety Wyborczej”, jest dobry miejscem na kolejne tropienie polskiego ciemnogrodu i kołtuństwa.

Redaktor naczelny „Wyborczej” swoje tezy przedstawił we wstępie, do tekstu Ksawerego Pruszyńskiego „Pielgrzymki jasnogórskie” z 1936 roku, czyli roku w którym odbyło się ślubowanie młodzieży akademickiej, zdominowanej przez środowiska nacjonalistyczne.

Na kartach najnowszej historii Polski i w polskiej pamięci zbiorowej pozostanie na zawsze pielgrzymka z 1956 roku, z pustym krzesłem dla uwięzionego Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego, i pielgrzymki z lat stanu wojennego. To były symboliczne akty sprzeciwu wobec dyktatury komunistycznej; akty wierności polskiej tradycji religijnej i narodowej. Tam – na Jasnej Górze – polska społeczność katolicka demonstrowała swoją tożsamość duchową. Jednak nie zawsze było tak pięknie i godnie. Pielgrzymki jasnogórskie – o tradycji pięknej i heroicznej – mają także dziedzictwo obskuranckie i ponure, pełne nietolerancji, agresji i antysemityzmu – napisał Michnik dodając, że podobnie jest i dzisiaj, bo pielgrzymki zdominowane są przez o. Tadeusza Rydzyka i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego.

MM

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59799 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]