Lokalny handel wzmacnia więzi społeczne

Aktualizacja: 2012-08-15 7:39 am

Jak pokazały wyniki raportu „Polska 2030. Tu mieszkam, tu kupuję – Społeczności Jutra” lokalny handel ma duży wpływ na budowanie więzi społecznych. To właśnie w małych sklepikach można dostać towar na tzw. zeszyt czy też zasięgnąć informacji. Taki handel to też element budowania spoiwa łączącego ludzi oraz podstawy niezależności. 91% samorządowców biorących udział w badaniu widzi w takim handlu trwałe podstawy do budowania więzi społecznych na terenie gminy. Ich zdaniem wspierając lokalny handel pomaga się osobom starszym, niepełnosprawnym czy takim, które nie posiadają samochodu.

73% badanych uważa, że małe sklepy pomagają w promocji regionalnych produktów, a 48% uważa, że taki handel podnosi walory ekologiczne gminy.

– Lokalne sklepy są ważnymi centrami, bez których trudno sobie wyobrazić budowanie społeczności. Warto tworzyć zarówno większe jak i mniejsze enklawy, które po pierwsze pozwalają mieszkańcom się spotkać, co buduje społeczne więzi, po drugie jest to kwestia dostępności do świeżych, regionalnych produktów dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Mimo, że trudno zmierzyć faktycznie skutki obecności sklepów osiedlowych, to bez wątpienia ich obecność pozwala na rzadsze korzystanie z samochodu, który dla wielu osób wciąż jest głównym środkiem transportu do większych centrów handlowych położonych na przedmieściach miast – mówi Joanna Erbel, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert kampanii „Tu mieszkam, tu kupuję”./BK/

Na podstawie: www.portalspozywczy.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59775 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]