Białoruś odwołuje swoich dyplomatów ze Szwecji

Aktualizacja: 2012-08-8 3:28 pm

Białoruski MSZ odwołuje wszystkich swoich dyplomatów z ambasady w Szwecji. Jednocześnie proponuje Szwecji odwołanie swoich dyplomatów z ambasady w Mińsku do 30 sierpnia. Resort spraw zagranicznych Białorusi poinformował, że po tej dacie pracownicy ambasady Szwecji na Białorusi utracą swój status. Władze w Mińsku zapewniają jednocześnie, że nie chodzi o zerwanie stosunków dyplomatycznych.

Białoruski MSZ w opublikowanym oświadczeniu obwinia Szwecję o zaostrzenie relacji dwustronnych. Twierdzi, że fakt nieprzedłużenia przez Białoruś akredytacji dla ambasadora Szwecji w Mińsku Stefana Erikssona był zupełnie zrozumiały. W odwecie odwołany został amabasdor Białorusi w Szewcji, co – według władz w Mińsku – powinno zakończyć sprawę. Szwecja poprosiła jednak o wyjazd z kraju jeszcze dwóch innych białoruskich dyplomatów. W rezultacie w Sztokholmie pozostało tylko dwóch dyplomatów, którzy – jak utrzymuje MSZ Białorusi – nie mają dostatecznych pełnomocnictw i kwalifikacji dla kierowania placówką. „Działania strony szwedzkiej mają na celu poważne ograniczenie przedstawicielstwa Republiki Białoruś w Szwecji” – czytamy w oświadcezniu resortu. 

W ostatnim czasie relacje między Białorusią i Szwecją uległy osłabieniu. To wynik między innymi zrzucenia przez szwedzki samolot na terytorium Białorusi kilkuset pluszowych misiów z hasłami obrony wolności słowa. Kilka tygodni później białoruski MSZ nie przedłużył akredytacji dla ambasadora Szwecji. Jednocześnie oficjalne białoruskie media oskarżyły ambasadora Stefana Erikssona o wspieranie radykalnej białoruskiej opozycji .

IAR/KRESY.PL
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59576 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]